CENTRATHERUM PUNCTATUM Cass.

Syn.: Ampherephis aristata Kunth, Ampherephis intermedia Link, Ampherephis mutica Kunth, Ampherephis pilosa Cass. ex Steud., Ampherephis pulchella Cass. ex Steud., Ampherephis pulchella Cass., Amphibecis violacea (Schrank) Schrank, Amphirephis pilosa Cass., Baccharoides brachylepis (Sch. Bip. ex Baker) Kuntze, Baccharoides holtonii (Baker) Kuntze, Baccharoides muticum (Kunth) Kuntze, Baccharoides punctatum (Cass.) Kuntze, Baccharoides violaceum (Schrank) Kuntze, Centratherum aristatum Cass., Centratherum aristatum (Kunth) Cass. ex B. D. Jacks., Centratherum brachylepis Sch. Bip. ex Baker, Centratherum camporum var. albicans (Hassl.) Malme, Centratherum camporum var. longipes (Hassl.) Malme, Centratherum holtoni Baker, Centratherum intermedium (Link) Less., Centratherum muticum (Kunth) Less., Centratherum pulchellum (Cass.) Steud., Centratherum punctatum f. brachyphyllum Hassl., Centratherum punctatum subsp. camporum Hassl., Centratherum punctatum var. foliosa Chodat, Centratherum punctatum f. foliosum (Chodat) Hassl., Centratherum punctatum var. longipes Hassl., Centratherum punctatum var. parviflorum Baker, Centratherum punctatum subsp. viscosissimum Hassl., Centratherum punctatum var. viscosissimum Hassl., Centratherum violaceum (Schrank) Gleason, Crantzia ovata Vell., Spixia violacea Schrank
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Centratherum punctatum

Rozšíření: Druh pochází z rozsáhlého areálu zahrnujícího Jižní Ameriku (Francouzská Guyana, Guyana, Venezuela, Bolívie, Kolumbie, Ekvádor, Peru, Brazílie, severní Argentina a Paraguay), Karibik (Trinidad a Tobago) a jih Střední Ameriky (od Hondurasu po Panamu). Dále se vyskytuje také v tropické Africe, Austrálii (Nový Jižní Wales, Severní teritorium, Queensland) a v jižní i jihovýchodní Asii, kde je snad již nepůvodní. Je zdomácnělý i v dalších tropických zemích. Je považován za invazivní druh na Havajských ostrovech, Galapágách, Nové Kaledonii, Portoriku a na Panenských ostrovech.

Ekologie: Roste na slunných suchých stanovištích, na pastvinách, lesních okrajích a v některých sušších typech světlých lesů, podél cest; je častý v narušených oblastech. Vyskytuje se od hladiny moře po nadmořskou výšku 1500 m. Kvete nepřetržitě celý rok.

Centratherum punctatum

Popis: Vytrvalá bylina nebo polokeř dorůstající výšky 10–50 cm, výjimečně až 100 cm, s vystoupavými až přímými lodyhami, větvenými, pýřitými, dřevnatějícími na bázi. Listy jednoduché, střídavé, čepele obvejčité, kopinaté až kopisťovité, 2,5–8 cm dlouhé, 0,6–2,5 cm široké, žláznatě tečkované, na vrcholu špičaté, na bázi se zužující k okřídlenému řapíku; na okrajích hrubě pilovité. Květy v terminálních stopkatých úborech 2–2,5 cm širokých, podepřených listeny, které se podobají listům. Zákrovy jsou polokulovité až kulovité, zákrovní listeny kopinaté, vnější listeny 12–25 mm dlouhé, vnitřní 5–7 mm dlouhé, žláznaté. Jazykovité květy chybí, trubkovitých je 30–60, jsou 5četné, světle fialové až purpurové, většinou jsou 9–14 mm dlouhé, ve středu úboru výrazně kratší než na okraji. Plody jsou válcovité nažky pokryté štětinami směřujícími vzhůru.

Využití: Druh je pěstovaný jako okrasný.

Centratherum punctatumCentratherum punctatum
Centratherum punctatum

Fotografováno dne 19. 2. 2014 (Srí Lanka, Ella, Little Adam’s Peak).