Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Cuculiformes, Cuculidae
Syn.: Cuculus phasianinus Latham, 1801
Česká jména: kukačka bažantí
Anglická jména: Pheasant coucal
Rozšíření: Areál kukačky bažantí se nachází v severní a severovýchodní Austrálii, stejně jako na Nové Guineji a na Východním Timoru.
Je rozlišováno šest poddruhů. Na našich fotografiích je zachycen poddruh Centropus phasianinus subsp. melanurus, známý se severu Austrálie.
Způsob života: Preferuje hustý podrost, savanu, keře, kapradiny a vysoké travní porosty v otevřených lesích kolem mokřadů. Navštěvuje s oblibou plantáže cukrové třtiny, zemědělskou krajinu s houštinami, parky, zahrady.
V husté vegetaci si buduje tunely, kterými rychle běhá do úkrytu, létá neobratně na krátké vzdálenosti. Z vrcholků stromů volá a vyhlíží kořist. Živí se na zemi velkým hmyzem, obojživelníky, ještěrkami, vejci a mláďaty ptáků, někdy i malými savci.
Je monogamní, tvoří trvalé páry. Kulovité hnízdo se dvěma postranními otvory z klacíků, stébel, lemované listím a travinami je obvykle ukryto v husté trávě, cukrové třtině nebo v houštině. Samice snáší 3–5 vajec, která inkubují oba partneři po dobu 13–15 dnů, přitom jejich hlava a dlouhý ocas vyčnívají z postranních otvorů hnízda. Mláďata krmení oba rodiče dva týdny.
Popis: Velká nemotorná pozemní kukačka, dosahuje délky 53–80 cm a hmotnosti 205–500 g. V době rozmnožování jsou hlava, krk a spodina černé. Vrchní část těla včetně dlouhého ocasu je rezavě hnědá, jemně černě a bíle proužkovaná. Mimo období hnízdění jsou hlava a spodní část těla rezavě hnědé, nažloutle žíhané. Černý dlouhý ocas je oranžově pruhovaný. Duhovka oka je hnědá. Zahnutý zobák je šedohnědý. Silné nohy jsou šedivé. Pohlaví jsou podobná v opeření, ale samice jsou větší. Mladí ptáci jsou matnější, s oranžovými skvrnami na hlavě, krku a horní části těla.
Fotografováno ve dnech 28., 29. 8. a 31. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Manbulloo Homestead Caravan Park a Katherine Hot Springs).