CHAENOSTOMA CORDATUM (Thunb.) Benth.

Syn.: Manulea cordata Thunb., Sutera cordata (Thunb.) Kuntze
Čeleď: Scrophulariaceae – krtičníkovité

Chaenostoma cordatum

Rozšíření: Druh pobřežních oblastí jihoafrické provincie Eastern Cape, zasahuje rovněž do jihovýchodní části provincie Western Cape. Jeho údajný sekundární výskyt bývá uváděn i ze západní Evropy, Nového Zélandu a Austrálie, avšak skutečná identita těchto zavlečených rostlin je sporná.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci, v lesních lemech, často v pobřežním pásu, může však stoupat až do nadmořské výšky okolo 1000 m.

Chaenostoma cordatum

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, chlupatou, na bázi dřevnatějící, obvykle v uzlinách kořenující, větvenou; větve jsou poléhavé až přímé, olistěné. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, široce vejčité, 6–25 mm dlouhé a 5–23 mm široké, na bázi skoro uťaté nebo srdčité, po okraji vroubkovaté až pilovitě zubaté, na vrcholu tupé, chlupaté. Květy vyrůstají z úžlabí listů; kalich je srstnatý, hluboce 5cípý, v době plodu zvětšený, kališní cípy jsou čárkovité; koruna je nálevkovitá, trubka je 8–11 mm dlouhá, skoro rovná nebo slabě zakřivená, vně jemně chlupatá, bělavá až nažloutlá, korunní cípy jsou obvejčité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, bílé. Plodem je elipsoidní tobolka, 3–5 mm dlouhá.

Využití: V Evropě se trochu podobné rostliny s růžovými nebo modrými květy a listy na bázi spíše klínovitými prodávají jako okrasné letničky, jejich naprosto nesmyslná, z pochybné pseudoangličtiny převzatá zahradnická označení (např. Bacopa sutera cordata) napovídají, že by se snad mělo jednat právě o tento druh. Ve skutečnosti půjde spíše o jakési pestrobarevné zahradní kultivary; jistě ani nemusíme upozorňovat, že s rodem Bacopa nemá představovaná rostlina společnou dokonce ani čeleď.

Chaenostoma cordatum
Chaenostoma cordatum

Fotografovala Věra Svobodová, dne 16. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Robberg Peninsula).