Syn.: Ophrys alpina L., Orchis alpina Scop., Satyrium alpinum (L.) Pers., Epipactis alpina (L.) Schrank, Herminium alpinum (L.) Lindl., Aceras alpinum (L.) Steud.
Česká jména: helmatka horní (Presl 1846), drobnoušek alpský (Nauman 1946), vstaváček alpinský (Dostál 1950), vstaváček alpínský (Dostál 1989)
Slovenská jména: moudník holní (Reuss 1853), vstavačik alpínsky (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité
Rozšíření: Evropský druh, vyskytuje se především na severu kontinentu, na severu Ruska a ve Skandinávii, v jižnějších oblastech roste jen v alpínském stupní hor (Alpy, Belianské Tatry, Jižní a Východní Karpaty). V Česku vstaváček alpínský neroste.
Ekologie: Roste v subalpínském až alpínském stupni hor, na vápenci, v nadmořských výškách zhruba od 1700 až do 2700 m. Kvete od července do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s nedělenými hlízami, 5–15 cm vysoká. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou úzce čárkovité, špičaté, často přesahující květenství; květenstvím je řídký klas, květy jsou drobné, žlutozelené. Plodem je tobolka. Druh je jen nepatrně variabilní.
Ohrožení a ochrana: Na Slovensku patří vstaváček alpínský k vzácnějším rostlinám, je zařazen k potenciálně ohroženým a chráněných druhům (NT/§), v rakouských Alpách je častější, přesto i zde podléhá zákonné ochraně, stejně tak v Německu, Švýcarsku a Itálii. Je také předmětem ochrany mezinárodní úmluvy CITES.
Fotografováno dne 15. 8. 2004 (Rakousko, Východní Alpy, Raxalpe).