Syn.: Ajuga vulgaris Rouy subsp. pyramidalis (L.) Rouy, Bugula pyramidalis (L.) Crantz, Bulga pyramidalis (L.) Kuntze, Teucrium pyramidale (L.) Crantz
Česká jména: zběhovec velkolistý (Presl 1819), zběhovec velolistý (Opiz 1852), zběhovec velkolistý (Sloboda 1852), zběhovec jehlancovitý (Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: zbehovec ihlancovitý (Dostál 1950), zbehovec ihlanovitý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Ajuga pyramidalis
Rozšíření: Evropský druh, areál je roztříštěn do řady nesouvislých arel – vysokohoří jižní a střední Evropy (od severní části Pyrenejského poloostrova přes Alpy po Balkán a Karpaty) a severní Evropa (tedy především Skandinávie, ale i Island, Skotsko a Irsko). Mezi těmito dvěma oblastmi se vyskytuje velmi roztroušeně v nižších územích střední Evropy, na východ až do Běloruska. U nás se objevuje jen velmi vzácně v jižních a severozápadních Čechách. Na Slovensku pouze v Západních Tatrách.
Ekologie: Roste na loukách, pasekách, pastvinách, v lesních lemech, na půdách spíš vlhčích, kyselých. Kvete od května do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina, 5–20 cm vysoká, lodyha přímá, 4hranná, chlupatá, listy přízemní růžice krátce řapíkaté, obvejčité, až 11 cm dlouhé, větší než listy lodyžní, které se směrem vzhůru zmenšují. Květy v lichopřeslenech, v úžlabí listů, modré, 2–4krát kratší než listeny. Plodem je tvrdka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu je zařazen mezi silně ohrožené druhy (C2b), zákon jej chrání taktéž v kategorii silně ohrožených (§2). I na Slovensku je druhem kriticky ohroženým (CR) a chráněným (§). V Červeném seznamu Irska je uveden jako druh zranitelný (VU).
Ajuga pyramidalis
Ajuga pyramidalisAjuga pyramidalis
Ajuga pyramidalis
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 22. 6. 2006 (Itálie, Přímořské Alpy, údolí pod Colle della Lombarda, protější svah k Santuario di S. Anna), a Vít Grulich, dne 7. 5. 2017 (ČR, Holubov).