Syn.: Chelonanthus chelonoides (L. f.) Gilg, Chelonanthus fistulosus (Poir.) Gilg, Chelonanthus leucanthus Gilg, Chelonanthus schomburgkii (Griseb.) Gilg, Chelonanthus whitei Rusby, Helia chelonoides (L. f.) Kuntze, Helia crassicaulis (M. Martens et Galeotti) Kuntze, Helia fistulosa (Poir.) Kuntze, Helia grandiflora (Aubl.) Kuntze, Helia oerstedii (Griseb.) Kuntze, Helia schomburgkii (Griseb.) Kuntze, Helia tetragona (Benth.) Kuntze, Helia trifidus (Kunth) Kuntze, Lisianthius alatus Willd. ex Griseb., Lisianthius chelonoides L. f., Lisianthius crassicaulis M. Martens et Galeotti, Lisianthius fistulosus Poir., Lisianthius grandiflorus Aubl., Lisianthius oerstedii Griseb., Lisianthius schomburgkii Griseb., Lisianthius tetragonus Benth., Lisianthius trifidus Kunth
Čeleď: Gentianaceae – hořcovité
Rozšíření: Druh severu Jižní Ameriky, vyskytuje se ve východní Kolumbii, Venezuele, v Surinamu i obou Guyanách, v amazonské části Brazílie, objevuje se také na karibských ostrovech Grenada a Trinidad.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci a lesních lemech, při okrajích cest, na stanovištích narušovaných lidskou činností, stoupá až do nadmořské výšky okolo 600 m.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s lodyhou přímou, až 250 cm dlouhou, jednoduchou nebo chudě větvenou, dole v průřezu hranatou, křídlatou, výše však okrouhlou, nekřídlatou. Listy jsou vstřícné, přisedlé, někdy i krátce řapíkaté, eliptické až vejčité, 2–24 cm dlouhé a 1–11,7 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství je terminální, 5–45květé; listeny jsou vejčité, špičaté, až 9 mm dlouhé; kalich je zelený, 5–11 mm dlouhý, jeho cípy jsou vejčité, 3–6 mm dlouhé, tupé; koruna je nálevkovitá, 21–44 mm dlouhá, bělavá, světle zelená až nažloutlá, s tmavě zeleným skvrnkami na korunních cípech, které jsou vejčité, 5–10 mm dlouhé, tupé; nitky tyčinek jsou 12–18 mm dlouhé, prašníky bílé, eliptické, až 3,6 mm dlouhé, čnělka je 9–20 mm dlouhá, blizna je eliptická. Plody jsou elipsoidní tobolky, nicí, 9–20 mm dlouhé.
Záměny: Z karibského ostrova Trinidad, odkud pocházejí naše snímky, je uváděn také druh Chelonanthus alatus – pro ten je charakteristická lodyha po celé délce výrazně hranatá, křídlatá.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 21. 1. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Trinidad, Asa Wright Nature Centre) a 22. 1. 2022 (ostrov Trinidad, Paria Bay).