Syn.: Chelonanthus uliginosus (Griseb.) Gilg, Helia gracilis (Griseb.) Kuntze, Helia purpurascens (Aubl.) Kuntze, Helia uliginosa (Griseb.) Kuntze, Irlbachia purpurascens (Aubl.) Maas, Lisianthius amoenus Miq., Lisianthius gracilis Griseb., Lisianthius purpurascens Aubl., Lisianthius uliginosus Griseb.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Rozšíření: Sever Jižní Ameriky – vyskytuje se v oblasti od východní Kolumbie přes jižní Venezuelu až po Francouzskou Guyanu, roztroušeně se objevuje i v amazonské části Brazílie, opět hojnější je zase na východě střední Brazílie.
Ekologie: Roste ve vlhké savaně, v pobřežní vegetaci, v lemech tropických vlhkých lesů, v pásmu od mořského pobřeží až do výšky okolo 1400 m n. m.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 50–150 cm dlouhou, větvenou, hranatou, lysou. Listy jsou vstřícné, přisedlé nebo jen krátce řapíkaté, vejčité, 2,5–6 cm dlouhé, celokrajné, na vrcholu špičaté, na líci lesklé, lysé. Květenství je terminální, několikakvěté; listeny jsou drobné, šupinovité; květy jsou stopkaté, 5četné, většinou nicí; kalich je zvonkovitý, kožovitý, i za plodu vytrvávající, kališní cípy jsou eliptické; koruna je zvonkovitá, až 6 cm dlouhá, modrá, s cípy zaokrouhlenými. Plodem je elipsoidní tobolka, až 2 cm dlouhá.
Poznámka: Rod Chelonanthus je neotropický, vyskytuje se ve Střední a Jižní Americe a zahrnuje zhruba 9–14 druhů. V rámci čeledi hořcovitých je tento rod řazen k tribu Helieae, je příbuzný například s neotropickým rodem Symbolanthus.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 5. 1. 2016 (Venezuela, Gran Sabana, Salto Kamá Merú).