Syn.: Chionanthus angustifolius Raf., Chionanthus cotinifolius Willd., Chionanthus fragrans Edwards ex Steud., Chionanthus heterophyla Raf., Chionanthus longifolius Raf., Chionanthus luteus Lavallée, Chionanthus maritimus (Pursh) Sweet, Chionanthus montanus (Pursh) Raf., nom. illeg., Chionanthus obovatus Raf., Chionanthus roseus Barton, Chionanthus trifidus Moench, Chionanthus triflorus Stokes, Chionanthus vernalis Salisb., Chionanthus vernus Baill., Chionanthus zeylanicus Lam., nom. illeg., Ligustrum cotinifolium (Willd.) Jacques, Linociera cotinifolia (Willd.) Vahl
Česká jména: bělas virginský (Presl 1846, Mareček 1994)
Čeleď: Oleaceae Hoffmanns. et Link – olivovité
Rozšíření: Druh jihovýchodu USA, na severu zasahuje až do amerických států Pennsylvania, Ohio a Missouri (sekundární výskyt sahá až po Massachusetts), na západě proniká až do východní Oklahomy a na východ Texasu. Jižní hranice jeho areálu vede střední Floridou.
Ekologie: Roste ve vlhkých lesích a v křovinaté vegetaci podél vodních toků. Kvete od května do června.
Popis: Opadavý, bohatě větvený keř až menší strom dosahující výšky až okolo 10 m, většinou však podstatně nižší. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické a vejčité, 7,5–20 cm dlouhé a 2,5–10 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté či tupé, na líci lysé, na rubu na žilkách jemně chlupaté. Květenství je úžlabní, latnaté, 15–25 cm dlouhé, svěšené; květy jsou oboupohlavné, vonné, kalich je drobný, 4laločný, koruna je 4četná, bílá, korunní lístky jsou téměř volné, čárkovité, 15–25 mm dlouhé a asi 3 mm široké; tyčinky jsou 2, přirostlé na bázi korunních lístků, čnělka je jen krátká. Plodem je vejcovitá peckovice, až 20 mm dlouhá, v době zralosti tmavě modrá či nachová.
Využití: V době květu poměrně dosti dekorativní keř, jemně vonící, bývá vysazován i v zahradách střední Evropy, v této oblasti bývá pěstován i východoasijský druh Chionanthus retusus. Půda by měla být spíše vlhká, stanoviště slunné či přistíněné.
Poznámka: Rod Chionanthus v současnosti zahrnuje 141 akceptovaných druhů (POWO 2019), vyskytují se na obou amerických kontinentech, v jižní i východní Asii a na severovýchodě Austrálie. Africké druhy, které bývaly dříve přiřazovány k tomuto rodu, jsou teď vyčleňovány k rodu Noronhia.
Fotografováno dne 4. 6. 2019 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).