ALLIUM MOLY L. – česnek zlatožlutý / cesnak zlatožltý

Syn.: Allium aureum Lam., Allium flavum Salisb., nom. illeg., Cepa moly (L.) Moench, Kalabotis moly (L.) Raf., Molyza moly (L.) Salisb., nom. inval., Nectaroscordum moly (L.) Galasso et Banfi
Česká jména: česnek ryzí (Presl 1846), česnek zlatožlutý (Kubát 2002)
Slovenská jména: cesnak zlatožltý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité

Allium moly

Rozšíření: Druh jihozápadní Evropy, vyskytuje se v jižní Francii a ve východním Španělsku. Pěstuje se i v dalších oblastech Evropy, místy může zplaňovat.

Ekologie: Roste v lesních lemech a v křovinaté vegetaci, na přistíněných skalnatých svazích, většinou na vápenci, v nadmořských výškách zhruba od 400 až do 1800 m. Kvete od května do července.

Allium moly

Popis: Geofyt s cibulkou téměř kulovitou, dorůstající až 2,5 cm v průměru. Přízemní listy vyrůstají po 1–2(–3), jsou podlouhle kopinaté, 20–30 cm dlouhé a 1,5–4 cm široké, kýlnaté, lysé, šedozelené. Stvol je vystoupavý až přímý, 12–35(–50) cm dlouhý, v průřezu okrouhlý, šedozelený, zakončený lichookolíkem květů, který je polokulovitý, až 40květý, dosahuje 4–7 cm v průměru, někdy obsahuje dokonce i pacibulky (v případě A. moly var. bulbilliferum); květenství je podepřeno 2 listeny toulce, který je kratší než květenství; okvětí je hvězdovité, okvětní lístky jsou 9–12 mm dlouhé a 4–5 mm široké, špičaté, sytě žluté, vně s nazelenalým kýlem; tyčinky jsou kratší než okvětní lístky, nitky jsou žluté. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2011) řadí z hlediska ohrožení tento česnek k druhům méně dotčeným (LC), ve Francii je však druhem chráněným zákonem.

Využití: Česnek zlatožlutý bývá vysazován jako okrasná cibulovina i v zahradách a parcích střední Evropy.

Poznámka: Otec české botaniky J. S. Presl poznamenal ve svém Rostlinopisu z roku 1846, že natí jeho prý Circe očarovala druhy Ulyssovy. Mínil tím legendární rostlinu móly, na kterou vzpomínal už Homér. S touto rostlinou však nemá představovaný česnek nejspíš mnoho společného – ostatně nesouhlasí ani areál druhu, navíc ona antická móly vypadala zřejmě zcela odlišně (její vyobrazení totiž snad známe z Dioskoridova spisu). Carl Linné, který tento česnek takto pojmenoval, se vyznačoval vytříbeným smyslem pro humor.

Allium moly
Allium moly
Allium moly

Fotografováno dne 4. 6. 2019 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).