Syn.: Cienfuegosia hearnii Fryxell, Cienfuegosia somaliana Fryxell, Hibiscus welshii T. Anderson
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Druh s malým areálem v oblasti Afrického rohu, kde roste v Somálsku a přilehlé části Etiopie; samostatný ostrůvek leží na Arabském poloostrově na jihu Jemenu a v Ománu (Dhofar).
Ekologie: Stanovištěm jsou kamenitá místa v korytech periodických toků (vádí) v dosahu slabého vlivu monzunového klimatu. Vystupuje do nadmořské výšky kolem 1600 m.
Popis: Keř nebo polokeř s tenkými větvičkami, dorůstá výšky kolem 1 m; stonky jsou lysé nebo krátce chlupaté. Listy jsou střídavé; řapík je 0,5–7 cm dlouhý; čepel je víceméně ledvinitá, celistvá až trojsečná, 0,5–5 cm dlouhá a 0,5–6 cm široká, na ploše většinou lysá, na žilnatině chlupatá a místy s přimíšenými žlázkami, na okraji vroubkovaná až zubatá a občas i zvlněná. Květy jsou úžlabní, jednotlivé nebo po dvou; květní stopky jsou 0,3–6 cm dlouhé; podkališních listenců je obvykle 9, šídlovitých, 1–5 mm dlouhých; kalich je 6–12 mm dlouhý, 5zubý, lysý nebo krátce pýřitý, za květu obvykle dvoulaločný; korunní lístky jsou 1,5–3 cm dlouhé, světle žluté, s tmavě červeným až hnědočerveným středem; tyčinky srůstají do sloupku; semeník je svrchní, srůstá z 3(–4) plodolistů. Plodem je elipsoidní až kulovitá tobolka 1–1,5 cm dlouhá, obvykle přitiskle chlupatá; semena nesou hedvábité chlupy.
Poznámka: Rod Cienfuegosia je blízce příbuzný bavlníkům (Gossypium), od nichž se liší jednoduchými, nikoli dřípenými podkališními listenci. Řadí se do něj kolem 25 druhů, část z nich je rozšířena v subsaharské Africe, z nich jen C. welshii přesahuje i na Arabský poloostrov. Ostatní rostou v Americe, od Floridy až po střední Argentinu a Uruguay.
Fotografováno dne 23. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Mughsayl, wádí Afal).