CINERARIA GEIFOLIA (L.) L.

Syn.: Othonna geifolia L.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Cineraria geifolia
Rozšíření: Jihoafrický druh s poněkud větším areálem. Jeho těžiště leží v provincii Western Cape, ale zasahuje i do provincií Eastern Cape, Free State a KwaZulu-Natal, kromě toho se vyskytuje i v Lesothu.
Ekologie: Roste ve vlhčích křovinách, velmi často na svazích nad mořským pobřežím, ale v Dračích horách vystupuje až do nadmořské výšky 3400 m.
Cineraria geifolia
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, dorůstá výšky 20–60 cm; lodyhy jsou drsně chlupaté. Listy jsou střídavé, řapíkaté; čepel je v obrysu okrouhlá až ledvinitá, o průměru 2,5–3,5 cm, mělce 7–9laločná a zubatá, na líci lysá, lesklá, na rubu chlupatá; 2,5–5 cm dlouhý řapík má na bázi velká ouška. Úbory tvoří bohaté chocholičnaté květenství; zákrov je zvonkovitý, jednořadý, zákrovních listenů je 9–12, zelených, špičatých, zákroveček je přítomen; lůžko úboru je ploché, bez plevek; paprsek je tvořen 5–8 samičími květy s žlutou ligulou, která má na konci 3 zoubky; květy terče jsou oboupohlavné, úzce zvonkovité, žluté, na vrcholu s 5 cípy; čnělka nese zřetelné vymetací brvy. Nažky jsou stlačeně obvejcovité, na okraji křídlaté, brvité; chmýr je tvořen tenkými drsnými chloupky, brzy opadává.
Poznámka: Převážně africký rod, blízce příbuzný starčkům (Senecio), od nichž se liší smáčknutými nažkami. Řadí se sem asi 50 druhů, z nichž asi dvě třetiny pocházejí z jihu kontinentu.
Cineraria geifolia
Cineraria geifolia
Cineraria geifolia
Cineraria geifolia
Cineraria geifolia
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Table Mountain National Park, Cape Point).