CLAUSENA ANISATA (Willd.) Hook. f. ex Benth.

Syn.: Amyris anisata Willd., Amyris dentata Willd., Amyris inaequalis (DC.) Spreng., Amyris nana Roxb., Amyris suffruticosa Roxb., Clausena bergeyckiana De Wild. et T. Durand, Clausena dentata (Willd.) M. Roem., Clausena dunniana H. Lév., Clausena inaequalis (DC.) Benth., Clausena longipes Craib, Clausena nana (Roxb.) Wight et Arn., Clausena odorata C. C. Huang, Clausena pobeguinii Pobeg., Clausena pubescens Wight et Arn., Clausena suffruticosa (Roxb.) Wight et Arn., Clausena vestita D. D. Tao, Clausena wightii M. Roem., Clausena willdenowii Wight et Arn., nom. illeg., Cookia dulcis Bedd., Elaphrium inaequale DC., Fagarastrum anisatum G. Don, Icica dentata DC., Myaris inaequalis (DC.) C. Presl
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité

Clausena anisata

Rozšíření: Areál se rozkládá v subsaharské Africe od Guineje po Súdán a na východě kontinentu od Eritreje po Jihoafrickou republiku do provincie Western Cape; na západě kontinentu se vyskytuje rovněž v Angole. Blízce příbuzné druhy rostou v jihovýchodní Asii.

Ekologie: Roste v lemech monzunových lesů, ve stromové a keřové savaně a v galeriových lesích, invaduje do opuštěných teakových plantáží. Vystupuje až do nadmořské výšky 2150 m. Provází obvykle hlubší písčité půdy, v savanách často roste na rozpadlých termitištích.

Clausena anisata

Popis: Opadavý aromatický keř nebo malý stromek, dorůstá výšky 4(–10) m; borka je hladká, šedozelená a později hnědnoucí; letorosty jsou krátce pýřité. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, až 30 cm dlouhé, s 5–18 jařmy; lístky jsou střídavé, kopinaté až vejčité, 1–7(–11) cm dlouhé a 0,7–3(–4,3) cm široké, žláznatě tečkované, s 5–12 páry postranních žilek, na bázi asymetrické, klínovité až zaokrouhlené, celokrajné a často zvlněné, na vrcholu tupě špičaté. Květenství je úžlabní lata 10–35 cm dlouhá, krátce pýřitá; květy jsou oboupohlavné, 4četné; kališní lístky jsou asi 1 mm dlouhé; korunní lístky jsou eliptické, 3–7 mm dlouhé, žlutobílé; tyčinek je 8; svrchní semeník je 4laločný. Plodem je vejcovitá červená až tmavonachová bobule 3,3–7 mm dlouhá.

Využití: Plody jsou sladké a lokálně jsou konzumovány jako ovoce. Nejrůznější části rostliny jsou všestranně využívané v tradiční medicíně, zejména při onemocnění trávící soustavy, např. při problémech se střevními parazity; kořeny se žvýkají jako podpůrný prostředek při malárii, známé je i využití při různých ženských problémech. Drcené listy mají insekticidní účinek. Dřevo je vhodné na uzení ryb. Rostlina je užívána i při různých magických obřadech.

Poznámka: Peder Claussøn Fries (1545–1614), po němž rod získal jméno, byl norský kněz, historik a překladatel.

Clausena anisata
Clausena anisata

Fotografováno dne 22. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).