CLEOME RUTIDOSPERMA DC. – luštěnice

Syn.: Cleome ciliata Schumach. et Thonn., Cleome guineensis Hook. f., Cleome rutidosperma var. hainanensis J. L. Shan, Cleome rytidosperma DC. ex Schult. f., Cleome thyrsiflora De Wild. et T. Durand
Česká jména: luštěnice (Presl 1846)
Čeleď: Cleomaceae Bercht. et J. Presl – luštěnicovité

Cleome rutidosperma

Rozšíření: Pochází z tropické západní Afriky, areál se táhne od Sierra Leone až po Burundi a Zambii, ale v současnosti se stala všeobecně rozšířeným invazním plevelem v tropické Asii, severní Austrálii, Střední Americe a v severní části Jižní Ameriky.

Ekologie: V oblastech původního výskytu roste hlavně v nížinách do nadmořské výšky 400 m, ve velmi teplých oblastech s bohatými srážkami, nicméně na místech, kam byla zavlečena, vystupuje až do výšky okolo 1200 m n. m. a snáší i poměrně suché podmínky. Rostlina se nekontrolovaně šíří na ruderálních stanovištích – na skládkách a rumištích, na neošetřených plochách kolem silnic, cest a železničních tratí, na opuštěných pozemcích v okolí měst a na špatně obdělávaných zahradách a políčkách, ale i v mokřadech, například kolem rýžovišť. Bylo zjištěno, že se dokáže uchytit i jako epifyt na zdech, skalinách a balvanech. Začíná představovat riziko i pro zahradnictví a zelinářství, protože zamořuje pozemky ve sklenících a školkách. Kvete a plodí prakticky nepřetržitě.

Cleome rutidosperma

Popis: Jednoletá, vzácněji i vytrvalá bylina s lodyhou přímou, někdy i plazivou, větvenou, 50–100 cm dlouhou, hranatou, lysou, ale někdy i chlupatou až huňatou. Střídavé listy jsou řapíkaté, trojčetné, jednotlivé lístky jsou eliptické až kopinaté, obvykle asymetrické, s klínovitou bází a ostrou špičkou, okraje lístků jsou velice jemně pilovité. Koncový lístek má rozměry 0,5–6 × 0,2–2,5 cm, postranní jsou menší. Květy vyrůstají jednotlivě na 2,5 cm dlouhé stopce, která se během zrání plodu prodlužuje až na 3,5 cm. Čtyři kališní lístky jsou kopinaté, o rozměrech 2–5 × 0,5 mm, řídce pýřité, často s žláznatými chlupy. Čtyři korunní lístky kolísají barevně od bílé, růžové přes světle modrou až k temně azurové, jsou obkopinaté až eliptické, na vrcholu tupé, o rozměrech 7–12 × 1,5–3 mm. Tyčinek je 6, s nitkami o délce 5–9 mm, prašníky jsou pak 1–3 mm dlouhé, pestík je vzpřímený, 3–10 mm dlouhý. Plodem je žláznatá tobolka obsahující téměř kulovitá červenohnědá semena, podélně žebrovitá, o průměru 2 mm.

Využití: Rostlina má křehké, jedlé, mírně nahořklé listy, takže se na některých místech v Africe prodává na místních trzích jako zelenina či koření, které zvyšuje chuť k jídlu. Využívá se také v lidové medicíně jako prostředek urychlující hojení ran, které se obkládají čerstvými, podrcenými listy. Vědecké studie prokázaly, že látky obsažené v čerstvé nati skutečně tento proces mírně urychlují. Mast připravená z drcených listů je používána proti arthritidě a studie prováděné na krysách tyto účinky také potvrdily. Naopak dosud nebyly prokázány další indikace – domorodci podávají nemocným odvar z listů i při malárii a křečích.

Poznámka: Je velmi pravděpodobné, že tento druh byl na ostatní kontinenty náhodně zavlečen jako součást osiva a travních směsí. V Austrálii byl oficiálně objeven poprvé v srpnu 2000 ve Fort Hill, ale po osvětové kampani se zjistilo, že se vyskytuje i na dalších čtyřech místech, a to již několik let, v roce 2001 již se druh vyskytoval na 16 místech. Nepodařilo se zjistit, zda se rostlina rozšířila tak rychle, nebo předtím jen unikala detekci.

Cleome rutidosperma
Cleome rutidosperma
Cleome rutidosperma
Cleome rutidosperma
Cleome rutidosperma

Fotografováno v lednu 2012 (Kambodža).