Syn.: Clinopodium kuntzeanum (Briq.) Kuntze, Micromeria boliviana Benth., Satureja boliviana (Benth.) Briq., Satureja kuntzeana Briq., Xenopoma bolivianum (Benth.) Griseb.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Středoandský druh, těžiště jeho areálu leží v horách Bolívie, zasahuje však i na východ Peru a na severozápad Argentiny. Jedná se o druh morfologicky poměrně proměnlivý, jsou rozlišovány tři poddruhy.
Ekologie: Roste ve vysokohorské puně, je součástí křovinaté vegetace skalnatých a kamenitých svahů, objevuje se ale i v lemech horských lesů. Kvete od května do listopadu. Nominátní poddruh se vyskytuje v nadmořských výškách od 3200 do 4500 m, další dva poddruhy najdeme v polohách nižších: poddruh Clinopodium bolivianum subsp. tarijense v nadmořských výškách od 1200 do 2300 m, poddruh C. b. subsp. diffusum ve výškách od 2600 do 3200 m.
Popis: Aromatický keř dosahující výšky 50–200 cm, s větvemi vystoupavými až přímými, v průřezu hranatými, červenohnědými, krátce chlupatými. Listy jsou skoro přisedlé či jen krátce řapíkaté, eliptické, kopinaté až obvejčité, 5–25 mm dlouhé a 1,5–7(–10) mm široké, nezřídka se objevují na jediné rostlině listy o dvou výrazně odlišných velikostech, na bázi jsou klínovité, celokrajné (nominátní poddruh), zvlněné nebo až zubaté, červeně naběhlé, skoro lysé nebo krátce chlupaté. Květy vyrůstají většinou jednotlivě v úžlabí listů; listeny jsou čárkovité, jen 1,5 mm dlouhé; květy jsou přisedlé nebo mají stopky jen asi 1 mm dlouhé; kalich je 2,5–4 mm dlouhý, chlupatý, kališní cípy jsou mnohem kratší než kališní trubka, trojúhelníkovité, špičaté; koruna je bílá, vně chlupatá, 2pyská, s 5 nestejně velkými laloky, korunní trubka je 6–8 mm dlouhá, laloky jsou až 1,5 mm dlouhé, zaokrouhlené; tyčinky jsou z koruny vyniklé, čnělka je až 9 mm dlouhá, lysá. Plody jsou tvrdky.
Využití: Rostlina nachází uplatnění v tradiční andské medicíně.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 8. 9. 2015 (Bolívie, okolí jezera Titicaca, Copacabana).