CLIVIA CAULESCENS R. A. Dyer – klívie

Česká jména: klívie (Mareček 1994)
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité

Clivia caulescens

Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se jen na severovýchodě Jihoafrické republiky (pouze v provinciích Mpumalanga a Limpopo) a ve Svazijsku.

Ekologie: Roste na lesnatých a křovinatých svazích, často na strmých skalních výchozech a skalnatých terasách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1700 m. Kvete od října do listopadu.

Clivia caulescens

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a lodyhou poléhavou, vystoupavou až přímou, 50–100(–200) cm dlouhou. Listy jsou dvouřadě uspořádané v horní části lodyhy, řemenovité, 40–90 cm dlouhé a asi 5 cm široké, tmavě zelené. Květenství je terminální, dlouze stopkaté, okoličnaté, 15–20květé, květy jsou trubkovité, nicí, až 4 cm dlouhé, okvětní lístky jsou oranžové až tmavě červené se zelenými či nažloutlými špičkami. Plodem je dužnatá bobule, v době zralosti červená.

Využití: Klívie je ve střední Evropě oblíbenou pokojovou rostlinou, pěstuje se zde však obvykle druh Clivia miniata, který pochází z jihovýchodu Jihoafrické republiky. Zde představovaný druh byl pro vědu popsán až v roce 1943, v kultuře se objevuje méně často.

Poznámka: Jihoafrický rod Clivia v současnosti zahrnuje 7–9 druhů. Vévodkyně Charlotte Florentia Clive, po které byl rod pojmenován, byla guvernantkou pozdější britské královny Victorie a v neposlední řadě také první evropskou pěstitelkou klívie.

Clivia caulescens
Clivia caulescens
Clivia caulescens
Clivia caulescens

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 5. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Mpumalanga, Lisbon Falls).