COCHLEARIA DANICA L. – lžičník dánský / lyžičník

Syn.: Cochlearia hederacea Gray, Crucifera danica (L.) E. H. L. Krause
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Cochlearia danica

Rozšíření: Původní v pobřežních oblastech západní a severní Evropy, jeho areál se táhne od severu Portugalska přes Francii a Britské ostrovy až po Dánsko, jižní Norsko a jižní Finsko. Poslední dobou se šíří i do evropského vnitrozemí podél solených cest. V České republice je jeho rozšíření nedostatečně známé, pravděpodobně byl dosud přehlížen. Byl nalezen a rozpoznán v roce 2016, a to hned na čtyřech místech rozložených po celém území státu. Nalézán může být podél solených silnic a dálnic.

Ekologie: Roste na písčitém i kamenitém mořském pobřeží, v místech ptačích kolonií, je světlomilný, snáší zasolení. Druhotně se vyskytuje podél solených cest. Je poněkud teplomilnější než lžičník lékařský. Kvete od dubna do května.

Cochlearia danica

Popis: Jednoletá nebo dvouletá lysá bylina vysoká za květu 3–15 cm, v plodném stavu až 30 cm. Lodyha je poléhavá až přímá, větvená, přízemní listy vyrůstají v růžici, jsou dlouze řapíkaté, čepele jsou ledvinovité, široce trojúhelníkovité, 3–10(–15) mm dlouhé a 4–12(–20) mm široké, poněkud dužnaté, na bázi srdčité až okrouhlé, celokrajné, lodyžní listy jsou krátce řapíkaté, nejhořejší někdy přisedlé, vejčité, řídce hrubě zubaté. Květenstvím je hrozen 1–5(–8) cm dlouhý, zprvu stažený, za plodu se prodlužující. Květy jsou čtyřčetné, kališní lístky jsou přímo odstálé, člunkovitě vyduté, blanitě lemované, často nafialovělé, korunní lístky jsou bílé nebo nafialovělé, krátce nehetnaté, tyčinek je šest. Plodní stopky jsou přímo až rovnovážně odstálé, šešulky jsou vejcovité, elipsoidní nebo téměř kulovité, nafouklé, širokopřehrádečné, čnělka je krátká, ale zřetelná.

Záměny: Druh je zaměnitelný především za lžičník lékařský (Cochlearia officinalis), jejž lze též nalézt na zasolených místech. Lžičník dánský však nemá nikdy lodyžní listy srdčitou bází objímavé.

Využití: Může být využíván stejně jako lžičník lékařský jako salátová zelenina s vysokým obsahem vitamínu C. Ovšem u rostlin nalezených u dálnic může být jejich sběr pochybný.

Cochlearia danica
Cochlearia danica
Cochlearia danica
Cochlearia danica
Cochlearia danica
Cochlearia danica
Cochlearia danica
Cochlearia danica
Cochlearia danica
Cochlearia danica

Fotografovali Radim Cibulka, dne 15. 4. 2017 (Česko, Čechy, u Střížova); Alena Vydrová, dne 16. 5. 2020 (Čechy, Zvěřetice).

Literatura:
Ducháček M., Batoušek P., Brabec J. et Višňák R. (2017): Lžičník dánský (Cochlearia danica L.) – nový zavlečený druh pro Českou republiku. In: Zprávy České botanické společnosti, 52/1 (v tisku).