Syn.: Didymocarpus albinellus Ridl., Didymocarpus hispidus Ridl., Henckelia hispida (Ridl.) A. Weber, Staurogyne macrantha C. B. Clarke, nom. illeg.
Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité
Rozšíření: Malesijský druh, byl popsán z Malajského poloostrova, vyskytuje se i na indonéské Sumatře, snad také na některých dalších ostrovech v oblasti.
Ekologie: Roste v podhorských a horských tropických lesích, v mokřinách i na březích vodních toků. Kvetení bylo zaznamenáno v únoru.
Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatějící bází a lodyhou vystoupavou až přímou, štětinatě chlupatou. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, eliptické až vejčité, zhruba 6–7,5 cm dlouhé a 2–3,5 cm široké, na bázi klínovité, po okraji jen drobně pilovité, na vrcholu špičaté, chlupaté. Květenství je úžlabní, jeho stopky jsou přímé, s chudokvětým vrcholíkem; kališních lístků je 5, jsou úzce kopinaté, chlupaté, koruna je trubkovitá, 3–3,5 cm dlouhá, bílá, 2pyská, horní pysk je 2laločný, laloky jsou vejčité, dolní pysk je 3laločný, delší než horní, s výrazně nafialovělými žilkami a 2 žlutými proužky; tyčinky jsou 2, z koruny nevyniklé, blizna je hlavatá. Plodem je podlouhlá tobolka.
Poznámka: Rod Codonoboea zahrnuje v současnosti 124 akceptovaných druhů (POWO 2019), které se vyskytují v jihovýchodní Asii.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 12. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí Gunung Kemiri).