Syn.: Commelina aethiopica C. B. Clarke, Commelina angustifolia Hassk., nom. illeg., Commelina bahiensis Hoffmanns. ex Spreng., Commelina bahiensis Willd. ex Roem. et Schult., Commelina bainesii C. B. Clarke, Commelina elegans Kunth, Commelina ensifolia F. Muell., Commelina gerrardii C. B. Clarke, Commelina guineensis Hua, Commelina hirsuta Willd. ex Spreng., Commelina kurzii var. glochidea K. D. Koenig ex C. B. Clarke, Commelina martiana Seub., Commelina pohliana Seub., Commelina saxicola Small, Commelina setosa Wight ex Wall., nom. inval., Commelina sulcata Hoffmanns. ex Spreng., Commelina sulcata Benth., Commelina sulcata Willd. ex Roem. et Schult., Commelina undulata var. densivestita Domin, Commelina venusta C. B. Clarke, Commelina virginica var. australis C. B. Clarke, Commelina virginica var. massonii C. B. Clarke, Commelina virginica var. villosa C. B. Clarke, Commelina vogelii C. B. Clarke
Čeleď: Commelinaceae Mirb. – křížatkovité
Rozšíření: Pochází zřejmě ze značné části Ameriky, původní výskyt se předpokládá v území od USA, kde na sever zasahuje až do Jižní Dakoty a státu New York, až po střední Argentinu. Otázkou je přirozený výskyt v tropické západní Africe, kde se vyskytuje od Senegalu po Rovníkovou Guineu. Z dalších částí Afriky a Asie se udává zavlečení.
Ekologie: Provází listnaté i borové lesy, písčité duny, ale i okraje silnic a železniční náspy, úhory, občas roste i jako plevel. Vystupuje do nadmořské výšky 1500 m.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s vystoupavými nebo přímými, 40–120 cm vysokými dužnatými lodyhami, řidčeji jsou lodyhy plazivé a kořenují v uzlinách. Listy jsou střídavé, dvouřadé, přisedlé nebo krátce řapíkaté, čárkovitě kopinaté až vejčité, 5–15 cm dlouhé a 0,3–4 cm široké, obvykle lysé, na bázi zaokrouhlené a ouškaté, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé; listové pochvy jsou tenké, 2,2–3,5 cm dlouhé, často dlouze odstále chlupaté. Květenství jsou koncové nebo úžlabní vijany, které vyrůstají po jednom nebo i po několika z paždí toulců; toulce jsou člunkovité, ale nikoli srpovitě zahnuté, 1–2,5(–4) cm dlouhé, z větší části na okraji srostlé, zelené, někdy nachově naběhlé, lysé nebo do různé míry chlupaté; květy jsou 3četné, oboupohlavné nebo samčí; kališní lístky jsou vejčité, 4–5 mm dlouhé; 2 horní korunní lístky jsou kopisťovité, 1–2,5 cm dlouhé, modré, dolní korunní lístek je mnohem menší, bělavý; andreceum tvoří 4 žlutá staminodia, 3 krátká a jedno delší, a 2 fertilní tyčinky s dlouhými obloukovitými nitkami; semeník je svrchní, čnělka je rovněž obloukovitá. Plod je 3,5–4,5 mm dlouhý, obvykle nepukavý, s dvěma vyvinutými pouzdry, celkem s 3 semeny.
Poznámka: Velmi proměnlivý druh, na základě tvaru a velikosti listů a toulce se rozlišuje více variet, které snad mají určitou geografickou vazbu. Rovněž tak plody mohou být hladké nebo pokryté bradavičkami.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 2. 2015 (Guatemala, Lanquin).