Syn.: Caraguata augustae (M. R. Schomb.) Benth. et Hook. f., Dyckia augustae (M. R. Schomb.) Baker, Encholirium augustae M. R. Schomb., Puya augustae (M. R. Schomb.) Mez
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité
Rozšíření: Endemit Guyanské vysočiny, byl popsán z hory Roraima.
Ekologie: Roste na skalnatých a kamenitých svazích stolových hor (kromě Roraimy ještě také Auyán-tepui, Cerro Venamo nebo Serra do Sol), v nadmořských výškách od 1275 do 2866 m.
Popis: Bezlodyžná bylina, až 40 cm vysoká. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou úzce kopinaté až řemenovité, až 30 cm dlouhé a 3,5 cm široké, na okraji báze čepele s několika zuby. Stvol je silný, lysý; spodní listeny jsou podobné listům, horní jsou vejčité až kopinaté, na vrcholu špičaté, červenohnědé, lesklé. Květenství je až 12 cm dlouhé, dosahuje průměru okolo 6 cm, květy vyrůstají ve svazečcích za každým listenem, jsou až 26 mm dlouhé; kališní lístky jsou eliptické, až 12 mm dlouhé; korunní lístky jsou nafialovělé. Plodem je vejcovitá tobolka, až 12 mm dlouhá.
Poznámka: Představovaný druh byl popsán už v roce 1846 (jako Encholirium augustae) a pro rod Connellia je druhem typovým. V roce 1944 byl z venezuelské hory Ptari-tepui popsán ještě podobný druh Connellia nutans, který někdy bývá od C. augustae rozpoznáván podle zahnutého květenství (např. J. A. Steyermark et al.: Contributions to the flora of Venezuela, 1951) – tento znak do určité míry vykazují i na naše snímky. Avšak revize této skupiny broméliovitých (Flora neotropica, Pitcairniodeae) z roku 1986 o tomto znaku mlčí, oba druhy rozlišuje spíše podle délky větví květenství a zubatosti okraje báze listu (C. nutans má větve prodloužené, báze čepele je na okraji hustě zubatá; C. augustae má květy ve svazečcích, listová čepel má na okraji báze jen několik zubů). Navíc konstatuje, že druh C. nutans je dosud znám jen z typového sběru. Přikláníme se proto k zařazení zde představovaných snímků k druhu Connellia augustae.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 9. 2008 (Venezuela, Roraima).