Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Rozšíření: Endemit Nového Jižního Walesu, vyskytuje se v centrální části východní pobřežní oblasti tohoto australského státu.
Ekologie: Roste na vřesovištích a v křovinaté vegetaci, často v pobřežní mělké písčité půdě, ale i na pískovcích vyšších poloh.
Popis: Štíhlý keř dosahující výšky do 150 cm. Listy jsou čárkovité, v průřezu téměř okrouhlé, 8–15 mm dlouhé a 0,5–1 mm široké, na vrcholu špičaté, jemně chlupaté nebo olysalé. Květenství je terminální, latnaté, jeho stopka je až 4,5 cm dlouhá, srstnatá; listeny jsou až 3,4 mm dlouhé, chlupaté; okvětí je bílé, chlupaté, trubka je 4–5 mm dlouhá, mírně zakřivená, horní pysk je až 1,8 mm dlouhý a 2 mm široký, se zahnutou špičkou, dolní pysk je 3laločný. Plodem je oříšek až 2,8 mm dlouhý, chlupatý, brvité chlupy v prstenci na jeho okraji jsou až 2 mm dlouhé.
Záměny: Ve stejné oblasti se vyskytuje ještě také druh Conospermum taxifolium, jehož listy nejsou v průřezu okrouhlé, ale ploché, více než 1 mm široké. Především ve vyšších polohách Modrých hor je možné se setkat s exempláři vykazujícími intermediární znaky obou druhů.
Poznámka: Rod Conospermum se vyskytuje výhradně v Austrálii, objevuje se především v jihovýchodní a jihozápadní části kontinentu. V současnosti je do něj započítáváno 53 druhů (POWO 2024).
K čeledi proteovitých (Proteaceae) patří celosvětově 76 rodů, z Austrálie je jich uváděno 48, ke zdejším zástupcům patří kromě rodu Conospermum například ještě rody Alloxylon, Banksia, Bellendena, Cenarrhenes, Darlingia, Grevillea, Hakea, Isopogon, Lambertia, Lomatia, Macadamia, Orites, Persoonia, Petrophile, Symphionema nebo Telopea.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Blue Mountains National Park).