CORDIA DENTATA Poir.

Syn.: Calyptracordia alba (Jacq.) Britton, Cordia alba (Jacq.) Roem. et Schult., Cordia calyptrata Bert. ex Spreng., Cordia corylifolia Willd. ex Roem. et Schult., Cordia ovata T. S. Brandegee, Cordia tenuifolia Bertol., Gerascanthus albus (Jacq.) A. Borhidi, Lithocardium album Kuntze, Lithocardium corylifolium (Willd. ex Roem. et Schult.) Kuntze, Lithocardium tenuifolium (Bertol.) Kuntze, Varronia alba Jacq., Varronia calyptrata (Bertero ex Spreng.) DC.
Česká jména: obduž (Presl 1846), kordie (Polívka 1908)
Čeleď: Cordiaceae Dumortier – kordiovité

Cordia dentata

Rozšíření: Druh Střední a severu Jižní Ameriky, který se vyskytuje v oblasti sahající od středního Mexika (na severu zasahuje podél mexického pobřeží až do jižních částí států Sinaloa a Tamaulipas) a Kuby přes celou Střední Ameriku a Antily až po Kolumbii a Venezuelu.

Ekologie: Roste v opadavých lesích a křovinách, rovněž v sekundární vegetaci a kolem cest, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 400(–1400) m.

Cordia dentata

Popis: Poloopadavý keř až strom dosahující výšky 3–12 m. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až vejčité, 4,5–10 cm dlouhé a 3–7 cm široké, na bázi zaokrouhlené či klínovité, celokrajné nebo řídce a mělce zubaté, na vrcholu tupé, na líci drsné, na rubu lysé nebo chlupaté, s chomáčky chlupů v úžlabí hlavních žilek. Květenství je terminální, vrcholičnaté, dosahuje v průměru 15–20 cm; kalich je zvonkovitý, až 3,8 mm dlouhý, koruna je zvonkovitá až nálevkovitá, o průměru 9–15 mm, bledě žlutá až krémově bílá, s 5 cípy; tyčinek je 5, jejich nitky jsou 5–10 mm dlouhé, na bázi chlupaté, čnělka je až 5,3 mm dlouhá. Plodem je elipsoidní peckovice, na bázi obklopená kalichem.

Cordia dentata
Cordia dentata

Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 10. 2019 (Mexiko, stát Chiapas, břehy řeky Río Grijalva, u kaňonu El Sumidero).