CORDYLINE AUSTRALIS (G. Forst.) Endl. – dračinka jižní

Syn.: Charlwoodia australis (G. Forst.) G. Don, Cordyline calocoma (H. Wendl.) Baker, Dracaena australis G. Forst., Dracaenopsis australis (G. Forst.) Planch., Dracaenopsis calocoma H. Wendl., Terminalis australis (G. Forst.) Kuntze
Česká jména: dračinka (Mareček 1994)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Cordyline australis

Rozšíření: Endemický druh Nového Zélandu, vyskytuje se na obou hlavních ostrovech, s výjimkou oblasti Fiordland na jihozápadě Jižního ostrova.

Ekologie: Roste v mokřinách, podél vodních toků, na vlhkých stanovištích při okrajích lesů, v křovinách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m.

Cordyline australis

Popis: Rostlina s habitem malého stromu, 12–20 m vysoká. Statné kmeny starých exemplářů mívají průměr kmene až 1,5 m, v mládí je kmen nevětvený, později chudě větvený, listy jsou nahloučené na konci větví. Řapíky listů jsou nezřetelné, ploché, dosahují až 3/4 šířky čepele, ta je 30–100 dlouhá a 3–6 cm široká, z obou stran skoro stejná, nevykazuje výraznější tendenci ohýbat se dolů, její střední žilka je poměrně nezřetelná. Květy vyrůstají v bohatě latovitě větveném květenství, které je 60–150 cm dlouhé a 30–60 cm široké, jednotlivé květy jsou drobné, jen 5–6 mm v průměru, bělavé, vonné. Kvete od října do dubna. Plodem je bobule dosahující asi 4 mm v průměru.

Cordyline australis
Cordyline australis

Využití: Domorodé maorské jméno tohoto druhu je ti kauka nebo ti kouka, původním obyvatelům Nového Zélandu sloužily mladé listy i kořeny této rostliny jako potravina, z listů pletli ale i košíky, rohože nebo obuv. Uplatnění nalézala také v tradiční medicíně.
Je vysazována jako okrasná rostlina v mnoha subtropických oblastech světa.

Poznámka: Rod Cordyline zahrnuje asi 23 druhů, které se vyskytují v oblasti od Indie přes australský východ až do Tichomoří a Jižní Ameriky. Na Novém Zélandu roste celkem pět původních druhů tohoto rodu, popisovaný druh je z nich nejstatnější.

Cordyline australis
Cordyline australis
Cordyline australis

Fotografovaly Jindra Dubská, dne 30. 11. 2008 (Nový Zéland, South Island, Hapuka Estuary); Věra Svobodová, dne 8. 12. 2011 (South Island, u Christchurch).