Syn.: Arctocrania unalaschkensis (Ledeb.) Nakai, Chamaepericlymenum unalaschkense (Ledeb.) Rydb., Cornella unalaschkensis (Ledeb.) Rydb., Swida unalaschkensis (Ledeb.) A. Heller
Čeleď: Cornaceae Bercht. et J. Presl – dřínovité
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, jeho areál se táhne od Aljašky přes kanadskou Britskou Kolumbii až do amerických států Washington, Idaho, Oregon a na sever Kalifornie.
Ekologie: Roste ve vlhkých listnatých i jehličnatých lesích, v pobřežních oblastech na vřesovištích a v mokřinách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 3000 m. Kvete od května do srpna.
Popis: Vytrvalá rostlina s lodyhou přímou, 6–22 cm dlouhou, zelenou, přitiskle chlupatou. Listy v nejspodnější části lodyhy jsou vstřícné, jen šupinovité, nezelené, záhy opadavé, výše na lodyze vyrůstá pár vstřícných listů plně vyvinutých, vytrvávajících, nejvýše položené listy vyrůstají v přeslenu po 6, jsou větší než listy níže položené, přisedlé nebo krátce řapíkaté, eliptické až vejčité, 3,5–8 cm dlouhé a 1–4 cm široké, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, na líci zelené, přitiskle chlupaté, na rubu světle zelené, řídce přitiskle chlupaté. Květenství je 20–40květé, podepřené nápadnými listeny, které jsou bílé až nazelenalé, nestejné, 2 vejčité, 2 poněkud okrouhlejší, na vrcholu špičaté; kališní lístky jsou až 0,4 mm dlouhé, řídce chlupaté, žláznaté; korunní lístky jsou bělavé, až 1,8 mm dlouhé. Plody jsou kulovité, dosahují 6–8 mm v průměru, v době zralosti jsou červené.
Záměny: Poměrně dosti podobným druhem je svída kanadská (Cornus canadensis), která má korunní lístky rovněž bělavé, důležitým rozpoznávacím znakem je však absence plně vyvinutých listů ve střední části lodyhy – svída kanadská má na tomto místě listy jen šupinovité, nezelené, záhy opadavé.
Poznámka: Pravděpodobně se jedná o křížence druhů Cornus canadensis a Cornus suecica.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 23. a 24. 8. 2017 (USA, Oregon, Mount Hood National Forest).