Syn.: Georgina bipinnata (Cav.) Sprengel
Česká jména: krásenka zpeřená (Kubát 2002)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Cosmos bipinnatus
Rozšíření: Jihozápad USA, Mexiko, Guatemala, Kostarika. Pěstuje se jako okrasná letnička v řadě oblastí světa, mnohde zplaňuje, např. Austrálie, Jižní Amerika (andská oblast Bolívie a severu Argentiny – není zcela zřejmé, zda by zde nemohl být tento druh původní), Makaronésie, jižní Evropa. V některých zemích je dokonce invazním druhem (Nový Zéland). Do Evropy byl druh přivezen v 18. století. U nás se pěstuje v zahradách, občas i zplaňuje.
Ekologie: Ve své domovině roste obvykle na trávnících a skalách, na pastvinách, také podél cest, na březích vodních toků, objevuje se i na ruderálních stanovištích, a to až do nadmořské výšky 3000 m. U nás se s tímto druhem kromě zahrad můžeme setkat v okolí lidských sídel, zahrad a hřbitovů, podél silnic a cest, na rumištích a skládkách. V našich klimatických podmínkách kvete od srpna do října.
Popis: Jednoletá bylina, 80–150 cm vysoká, lodyha přímá, větvená, listy vstřícné, řapíkaté, v obrysu trojúhelníkovité, 2–3krát peřenosečné, úkrojky čárkovité. Úbory až 13 cm v průměru, zákrov 2řadý, jazykovité květy po 8, ligula až 5 cm dlouhá, obvejčitá, na vrcholu mělce vroubkovaná, růžová, červená nebo i bílá, trubkovité květy žluté. Plodem je nažka.
Poznámka: Jedná se o oblíbenou zahradní letničku, používá se i k řezu.
Cosmos bipinnatusCosmos bipinnatus
Cosmos bipinnatus
Fotografováno dne 17. 10. 2007 (Praha-Hostivař).