Syn.: Cenia hispida Benth. et Hook. f., Tanacetum hispidum DC.
Česká jména: mechovec (Mareček 1994)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Cotula hispida
Rozšíření: Přirozený areál se rozkládá v Jihoafrické republice v provinciích Eastern Cape, Free State, Gauteng, Mpumalanga a KwaZulu-Natal, zřejmě roste i v Lesothu.
Ekologie: Roste na horských loukách a kamenitých svazích, dává přednost nevápenným podkladům. Vystupuje až do nadmořské výšky 2300 m.
Popis: Vytrvalá poduškovitá bylina až polokeřík s dřevnatým větveným oddenkem, z něhož vyrůstají krátké, sterilní, hustě olistěné růžicovitě olistěné výhony, z jejich středu mohou vyrůstat květonosné lodyhy 15–30 cm vysoké, olistěné jen v dolní polovině. Listy jsou jemně šedě chlupaté, ve sterilních růžicích jsou řapíkaté, dvakrát peřenosečné, 5–7 cm dlouhé, s čárkovitými úkrojky, vyšší lodyžní listy jsou přisedlé a jednoduše zpeřené, 3krát peřenosečné. Květenství je jediný koncový knoflíkovitý úbor, jeho stopka je lysá, nahoře dutá; zákrovní listeny jsou střechovité, 2–3řadé, podlouhlé, lysé, na špičce tupé, s úzkým blanitým lemem; jazykové květy chybějí, trubkovité květy jsou oboupohlavné, čtyřzubé, žluté. Nažky jsou velmi drobné, zploštělé.
Poznámka: Patří mezi oblíbené skalkové trvalky, pěstování není příliš náročné.
Cotula hispida
Cotula hispida
Cotula hispida
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 9. 2013 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Francie, Jardin botanique alpin du Lautaret).