CRAMBE ABYSSINICA Hochst. ex R. E. Fr. – katrán etiopský

Syn.: Crambe hispanica subsp. abyssinica (Hochst. ex F. E. Fr.) Prina
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Crambe abyssinica

Rozšíření: Pochází z Etiopie, snad roste i v dalších zemích východní Afriky. Blízce příbuzný druh Crambe hispanica má dosti velký areál ve Středozemí a na Blízkém Východě. V domovině se pěstuje; v 20. století byl zaveden do pokusného pěstování a od té doby vzácně ve světě zplaňuje.

Ekologie: Často na polích, kde může růst jako kulturní plodina i jako plevel, také na okrajích křovin a v horských trávnících. Nálezy pocházejí z nadmořských výšek 1700–2600 m.

Crambe abyssinica

Popis: Statná jednoletá bylina, dorůstá výšky 20–150 cm; lodyhy jsou přímé, v horní části rozvětvené, v dolní části štětinatě chlupaté, nahoře lysé. Listy jsou střídavé, celistvé nebo na bázi s párem malých laloků, čepel je vejčitá, 2–14 cm dlouhá a 1–12 cm široká, na okraji pilovitá. Květy tvoří prodloužený hrozen za plodu až 40 cm dlouhý; kališní lístky jsou 4, eliptické, 1,5–3 mm dlouhé, bělavé, s úzkým okrajem; korunní lístky jsou kopisťovité až nehetnaté, 2,5–6 mm dlouhé; tyčinek je 6. Plodem je kulovitá nažka 2,5–5 mm v průměru.

Využití: Místy se pěstuje jako olejnina; pokusy s pěstováním mimo původní areál počaly v roce 1932 v Rusku, rovněž u nás se s tímto druhem v 60. letech 20. století experimentovalo; v této době byl zaznamenán zplanělý v okolí Pardubic a v Brně. Z nedávné doby pocházejí nálezy rostlin, které vyrostly na krmelištích z krmných směsí pro zvěř (Lanžhot).

Crambe abyssinica
Crambe abyssinica
Crambe abyssinica
Crambe abyssinica

Fotografováno dne 1. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, cestou ze Sone do údolí řeky Ansiya).