Syn.: Crambe litwinowii K. Gross
Česká jména: katrán východní (Presl 1846, Sloboda 1852, Čelakovský 1887, Polívka 1912), katrán tatarský (Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: katrán tatarský (Reuss 1853), katran tatarský (Dostál 1950), katran tatársky (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Crambe tataria
Rozšíření: Panonská oblast střední Evropy a východní Evropa, areál zasahuje až na jihozápadní Sibiř. U nás se vzácně vyskytuje v panonských stepích nejjižnější části Moravy, na Slovensku v Podunají.
Ekologie: Roste na suchých a výslunných stráních, ve stepích, v pásmu pahorkatin. Je hodnocen jako indikační druh panonských stepí. Kvete od května do června. Hovoří se o něm jako o „stepním běžci“. Po odkvětu se nadzemní část rostliny odlomí a nesena větrem „běží“ stepí, a tak rozsévá svá semena.
Crambe tataria
Popis: Vytrvalá bylina, až 150 cm vysoká. Přízemní listy jsou řapíkaté, peřenodílné, šedozelené. Květy v bohatých latách, drobné, vonné, korunní lístky (3–)3,5–6 mm dlouhé, bílé. V době květu má rostlina velmi charakteristický téměř kulovitý tvar.
Využití: V Maďarsku se listy katránu konzumují po tepelné úpravě jako zelenina, na Ukrajině se používá kořen, který má chuť podobnou křenu. Nelze ani odhlédnout od skutečnosti, že tato zajímavá rostlina má i výraznou hodnotu estetickou, její pěstování v chladnějších oblastech však není úspěšné.
Ohrožení a ochrana: Katrán tatarský je v českém Červeném seznamu uveden jako silně ohrožený druh (C2r), zákon jej však chrání jako kriticky ohrožený druh (§1). Na Slovensku je hodnocen jako druh ohrožený, i zde je chráněn zákonem (EN/§), přísně chráněn je i v Maďarsku, Srbsku a Rumunsku.
Poznámka: Celý rod Crambe zahrnuje asi 35 druhů, které se vyskytují v Africe, Asii a Evropě.
Crambe tataria
Crambe tataria
Crambe tataria
Crambe tatariaCrambe tataria
Crambe tataria
Fotografováno od 11. 5. do 9. 8. 2003 (Čejkovické Špidláky a Pouzdřanská step) a 23. 4. 2011 (Hradištěk u Velkých Bílovic).