Syn.: Crataegus altaica var. villosa (Rupr.) Lange, Crataegus beipiaogensis S. L. Tung et X. J. Tian, Crataegus maximowiczii var. ninganensis S. Q. Nie et B. J. Jen, Crataegus sanguinea var. villosa Rupr., Mespilus sanguinea var. villosa (Rupr.) Asch. et Graebn.
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se na severojaponském ostrově Hokkaidó, na Korejském poloostrově, ruské východní Sibiři (od Irkutska po Přímoří a Sachalin), v Mongolsku a na severovýchodě Číny (od provincie Chej-lung-ťiang na severu po Liao-ning na jihu).
Ekologie: Roste ve smíšených lesích a lesních lemech, na březích vodních toků i kolem cest, v nadmořských výškách zhruba od 200 až do 1000 m. Kvete od května do června.
Popis: Keř nebo menší strom dosahující výšky okolo 7 m, netrnitý nebo s trny 1,5–3,5 cm dlouhými. Letorosty jsou nachově hnědé, nejprve hustě bíle chlupaté, pak olysalé. Řapík je 1,5–2,5 cm dlouhý, řídce chlupatý, čepel je široce vejčitá, 4–6 cm dlouhá a až 3,5 cm široká, na bázi klínovitá, občas uťatá, po okraji dvojitě zubatá, se 3–5 páry laloků, na vrcholu špičatá, na líci řídce chlupatá, na rubu hustě bíle chlupatá; palisty jsou opadavé, 5–8 mm dlouhé, po okraji žláznatě zubaté, špičaté až zašpičatělé. Květenství je chocholičnaté, mnohokvěté, dosahuje průměru 4–5 cm; listeny jsou opadavé, čárkovité. Květy dorůstají zhruba 12 mm v průměru, kališní lístky jsou vejčité, 3–4 mm dlouhé, bíle chlupaté, i za plodu vytrvávající, korunní lístky jsou skoro okrouhlé, asi 5 mm dlouhé, bílé; tyčinek je asi 20, čnělek je (2–)3–5. Plody jsou kulovité, červené až nachově hnědé, asi 8 mm v průměru, chlupaté, později olysalé.
Fotografováno dne 11. 8. 2019 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).