Syn.: Cyclamen neapolitanum Ten., Cyclaminus neapolitana (Ten.) Asch., Cyclamen autumnale Boos, Cyclamen romanum Griseb., Cyclamen linearifolium DC.
Čeleď: Myrsinaceae R. Br.; Primulaceae Vent. – prvosenkovité
Cyclamen hederifolium
Rozšíření: Středozemí, od jižní Francie přes Itálii a Balkánský poloostrov až po západní Turecko. U nás se vysazuje v zahradách.
Ekologie: Ve své domovině roste ve světlých listnatých lesích a křovinách.
Cyclamen hederifolium
Popis: Hlíznatá bylina. Řapíkaté listy s výraznou stříbřitou kresbou se objevují současně s květy koncem léta a na podzim, zatahují koncem jara. Květy vyrůstají jednotlivě, koruna má krátkou trubkou a nazpět otočené cípy, obvykle je růžová, ale i bílá. Plodem je tobolka. Po odkvětu se stvoly se semeníky spirálovitě stáčejí k zemi.
Záměny: Na rozdíl od našeho domácího bramboříku nachového (Cyclamen purpurascens) jeho květy nevoní a na každém korunním lístku se nachází ouškatý výrůstek. List vzdáleně připomíná list břečťanu, na rubu je zelený.
Využití: Oblíbená zahradní rostlina. Hlízy se sázejí hlouběji, než je zvykem u našeho domácího druhu. V kultuře se občas objevuje i bělokvětá varieta Cyclamen hederifolium var. album.
Ohrožení a ochrana: Brambořík břečťanolistý (stejně jako další botanické druhy tohoto rodu) je zahrnut do mezinárodní úmluvy o ochraně ohrožených druhů CITES.
Cyclamen hederifolium
Cyclamen hederifoliumCyclamen hederifolium
Cyclamen hederifoliumCyclamen hederifolium
Fotografováno ve dnech 4. 10. 2003 (Ladislav Hoskovec: Brno, kultura) a 5. 10. 2011 (Naďa Gutzerová: Chorvatsko, Skadinski buk).