Syn.: Cissus biternata (Baker) Planch., Cissus microdiptera (Baker) Planch., Cyphostemma microdiptera (Baker) Desc., orth. var., Vitis biternata Baker, Vitis goudoti (Planch.) Palacky, Vitis microdiptera Baker
Čeleď: Vitaceae Juss. – révovité
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, vyskytuje se především v centrální horské části ostrova, byl zaznamenán v provinciích Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Toamasina i Toliara. Na Madagaskaru je známo celkem 25 druhů tohoto rodu, 24 z nich je endemických, odhaduje se, že asi pět zdejších druhů rodu Cyphostemma nebylo dosud pro vědu popsáno. Představovaný druh je na ostrově nejběžnější.
Ekologie: Roste v tropických vlhkých i suchých lesích, v křovinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1850 m.
Popis: Bylinná liána s lodyhou několik metrů dlouhou, rýhovanou, zelenou, nezřídka červeně naběhlou a úponkami až 15 cm dlouhými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, dvakrát zpeřené, 10–20 cm dlouhé, jednotlivé lístky jsou vejčité až kopinaté, 3–7 cm dlouhé a 1–3,5 cm široké, na okraji hrubě pilovité, na vrcholu špičaté, chlupaté, se 4–5 páry postranních žilek; palisty jsou vejčité, 5–8 mm dlouhé. Květenstvím je úžlabní mnohoramenný vrcholík, 4–14 cm dlouhý, lysý nebo chlupatý, jeho stopka je 2–7 cm dlouhá; květy jsou oboupohlavné, 4četné, 2,5–4 mm dlouhé, zářivě červené; kalich je miskovitý, jen asi 0,8 mm dlouhý, s nevýraznými cípy nebo na vrcholu skoro až celokrajný, lysý nebo chlupatý; korunní trubka je téměř válcovitá, ve středu však zřetelně zúžená, 2,5–3 mm dlouhá, cípy jsou trojúhelníkovité, na vrcholu kápovité, záhy opadavé; tyčinky jsou 1,7–2,5 mm dlouhé, nitky jsou žluté, čnělka je 1–1,5 mm dlouhá. Plodem je lysá vejcovitá až kulovitá bobule dosahující 7–9 mm v průměru.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Fianarantsoa, Ambohimahasoa, Ialatsara).