Syn.: Cyrilla antillana Michx., Cyrilla brevifolia N. E. Br., Cyrilla caroliniana Michx., Cyrilla cubensis P. Wilson, Cyrilla fuscata Raf., Cyrilla nipensis Urb., Cyrilla nitidissima Urb., Cyrilla parvifolia Shuttlew., nom. illeg., Cyrilla perrottetii Briq., Cyrilla polystachia Raf., Cyrilla racemiflora var. brevifolia (N. E. Br.) Maguire et Wurdack ex Steyerm., Cyrilla racemiflora var. parvifolia Sarg., Cyrilla racemiflora var. subglobosa Fernald, Itea caroliana Lam., Itea caroliniana Lam., Itea cyrilla L’Hér., Itea floribunda Salisb., Itea virginica L., Stachyanthemum schomburgkii Klotzsch
Čeleď: Cyrillaceae Endl.
Rozšíření: Subtropické a tropické oblasti Ameriky – areál se táhne od jihovýchodu USA přes Antily i kontinentální Střední Ameriku až na sever Jižní Ameriky, do Venezuely a na severozápad Brazílie. Monotypický rod, byl popsán z Floridy. Ve vrcholové části venezuelské Roraimy, kde byly pořízeny i naše fotografie, se v minulosti rozlišovaly dva druhy – Cyrilla brevifolia a C. antillana. Oba tyto taxony byly nověji spojeny do druhu jediného, právě popisovaného, a mají údajně demonstrovat jen morfologickou variabilitu tohoto velmi proměnlivého druhu. Podobně tomu bylo i v jiných regionech areálu (na severu Floridy byl takto vymazán například druh C. parvifolia). Tato sloučení se mohou jevit jako poměrně pozoruhodná až snad skoro podivuhodná.
Ekologie: Roste na vlhkých stanovištích, v mokřinách, při okrajích vodních ploch a toků, na rašeliništích, v USA v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 200 m, v Guyanské vysočině stoupá až vysoko nad 2000 m. Kvete od května do července, v Jižní Americe až do září, rozmnožuje se většinou vegetativně.
Popis: Keř nebo až malý strom, až 10 m vysoký, obvykle od báze bohatě větvený. Listy jsou střídavé, nahloučené na konci větví, řapíkaté, eliptické až obkopinaté, 1–10 × 0,5–2,5 cm, celokrajné, na bázi klínovité, na vrcholu zašpičatělé nebo zaokrouhlené, kožovité, zelené, s vyniklou žilnatinou. Hroznovité květenství vyrůstá na konci loňských větví, květy jsou 5četné, kališní lístky jsou kopinaté, korunní lístky vejčité až kopinaté, 2,5–3,5 mm dlouhé, bělavé až narůžovělé, tyčinek je 5. Plodem je vejcovitá bobule, 2–2,5 mm dlouhá.
Poznámka: Čeleď Cyrillaceae zahrnuje tři rody a asi 14 druhů, které se vyskytují na jihu Severní Ameriky, ve Střední Americe a na severu Jižní Ameriky.
Své jméno tomuto rodu propůjčil italský lékař a botanik Domenico Cirillo (1739–99).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 17. a 18. 9. 2008 (Venezuela, Roraima).