Syn.: Capnoides burmanni Kuntze, Corydalis burmanni Eckl. et Zeyh. ex Harv., Cysticapnos africana Gaertn., Cysticapnos alexandrina Link et Otto ex G. Don, Cysticapnos cirrhoza Moench, nom. illeg., Cysticapnos grandiflora E. Mey., nom. inval., Fumaria vesicaria L., Phacocapnos burmanni (Eckl. et Zeyh. ex Harv.) Hutch.
Čeleď: Fumariaceae DC. – zemědýmovité; Papaveraceae Juss. – makovité
Rozšíření: Areál se rozprostírá od jihu Namibie do Jihoafrické republiky, kde je znám z provincií Northern a Western Cape. Nejdále na jihovýchod zasahuje až do kotliny Klein Karoo.
Ekologie: Stanovištěm jsou křovinaté porosty na písčitých substrátech, vystupuje až do nadmořské výšky 1500 m.
Popis: Jednoletá popínavá bylina s dutými, dužnatými, sivými lodyhami dorůstajícími délky až 1 m. Listy jsou střídavé, dvakrát zpeřené, koncové úkrojky jsou trojklané, na bázi klínovité, některé mají charakter úponků; řapík je ovíjivý. Souměrné květy tvoří hrozny, jsou pyskaté; kališní lístky jsou 2, volné, drobné, opadavé; koruna je tvořena 2 křídlatými, na bázi volnými a výše srostlými lístky, je růžová, horní lístek je na bázi vakovitě vydutý; tyčinek je 6, ve 2 trojčetných skupinách; semeník srůstá ze 2 plodolistů, obsahuje mnoho vajíček. Plody jsou až 3 cm dlouhé, nafouklé, zploštěle elipsoidní nebo vejcovité tobolky.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je klasifikován mezi druhy vyžadujícími pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Do rodu Cysticapnos se řadí asi 5 druhů z jižní Afriky. Liánovitým vzrůstem připomínají některé zemědýmy, např. západoevropský až mediteránní z. popínavý (Fumaria capreolata), avšak odlišují se přítomností mnoha vajíček v semeníku, z čehož rezultují pukavé plody typu tobolky, podobně jako u dymnivek (Corydalis).
Fotografováno dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Langebaan, West Coast National Park).