Syn.: Corydalis rutifolia auct., non (Sm.) DC., Corydalis rutifolia subsp. erdelii auct., non (Zucc.) Cullen et P. H. Davis
Čeleď: Fumariaceae DC. – zemědýmovité; Papaveraceae Juss. – makovité
Corydalis oppositifolia
Rozšíření: Endemit Turecka, kde roste v pohořích lemujících ze západu a jihu Anatolskou plošinu, od Bithynského Olympu možná až po turecký Kurdistán.
Ekologie: Kamenitá, na jaře vlhká místa v horách v řídkých jedlových nebo cedrových lesích, často ve sněžných políčcích: roste v nadmořských výškách 1300–2800 m.
Corydalis oppositifolia
Popis: Vytrvalá bylina s vejcovitou nedělenou podzemní hlízou; lodyha 5–12 cm vysoká, na bázi bez žlutavého šupinovitého listu. Lodyžní listy vstřícné, téměř přisedlé, dvakrát trojčetné, lístky posledního řádu obvejčité až úzce eliptické. Květenství hustý hrozen, tvořený 1–7 květy; listeny obvejčité až obkopinaté, celokrajné; květy 20–25 mm dlouhé, růžové až purpurové, s dlouhou prohnutou ostruhou. Tobolky nicí, v obrysu vejčité.
Poznámka: Druh patří do příbuzenského komplexu Corydalis rutifolia agg.; patří do něj skupina dosti podobných taxonů, které se vyskytují od Kréty a Kypru až po Libanon a Izrael a zasahují i do Íránu.
Corydalis oppositifolia
Corydalis oppositifolia
Fotografovali Vít Grulich a Mário Duchoň, dne 19. 5. 2011 (Turecko, pohoří Taurus: Alacabel Geçidi).