Syn.: Chamelaucium micropetalum (F. Muell.) F. Muell., Genetyllis micropetala F. Muell.
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Rozšíření: Nevelký areál druhu leží na západním okraji australského státu Victoria (v oblasti Little Desert) a na jihovýchodě Jižní Austrálie (včetně Klokaního ostrova).
Ekologie: Roste v otevřené křovinaté vegetaci, při okrajích slaných jezer, v příkopech, nezřídka společně s kajeputem krátkolistým (Melaleuca brevifolia). Kvete od října do prosince.
Popis: Menší prutnatý, poměrně chudě větvený keř dosahující výšky 30–50 cm. Listy jsou křižmostojné, přisedlé, čárkovité až obvejčité, 2–3 mm dlouhé a asi 0,5 mm široké, celokrajné, na vrcholu tupé až hrotité, šedozelené, řídce chlupaté. Květenství je terminální nebo axilární, chocholičnaté; listeny jsou listům podobné; listence většinou záhy opadavé, obvejčité, až 3 mm dlouhé, bělavé až narůžovělé; kališní a korunní lístky jsou vejčité, zhruba stejně velké, asi 1 mm dlouhé, bílé; prašníky jsou nachové, čnělka je 2–4 mm dlouhá.
Poznámka: Rod Darwinia v současnosti zahrnuje 53 druhů (POWO 2024), všechny jsou australské. Rodové jméno nevzdává poctu velkém přírodovědci Charlesi Darwinovi, nýbrž jeho dědovi Erasmu Darwinovi (1731–1802), anglickému lékaři, přírodovědci a v neposlední řadě i pozoruhodnému básníkovi.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, Flinders Chase National Park).