DICHORISANDRA THYRSIFLORA J. C. Mikan

Syn.: Convallaria racemosa Vell., Dichorisandra warscewicziana Planch., Stickmannia thyrsiflora (J. C. Mikan) Kuntze
Čeleď: Commelinaceae Mirb. – křížatkovité

Dichorisandra thyrsiflora

Rozšíření: Endemit Brazílie, vyskytuje se ve východní části této země (Mata Atlântica), ve státech Bahia, Minas Gerais a Rio de Janeiro. Byl popsán v roce 1820 J. C. Mikanem, profesorem pražské univerzity, který se účastnil výpravy rakouských botaniků do Brazílie. Záhy se tato rostlina dostala i do Evropy, kde bývá dodnes pěstována ve sklenících botanických zahrad. V tropických oblastech může zplaňovat z kultury (např. jih Brazílie, Peru, Trinidad a Tobago, Indonésie, východní Austrálie).

Ekologie: Roste v tropických stálezelených lesích a lesních lemech, rovněž v křovinách vegetační formace restinga.

Dichorisandra thyrsiflora

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, až 100 cm dlouhou. Listy jsou na lodyze uspořádány spirálovitě, jejich pochvy jsou až 2,5 cm dlouhé, lysé, po okraji brvité, čepel je kopinatá až eliptická, 5–30 cm dlouhá a 5–13 cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná nebo zvlněná, na vrcholu zašpičatělá, lysá. Květenství je terminální, vrcholičnaté, vzpřímené, až 30 cm dlouhé; okvětních lístků je 6, přičemž 3 vnější jsou trojúhelníkovité až vejčité, bledě modré, lysé, 3 vnitřní okvětní lístky jsou široce vejčité, 12–16 mm dlouhé, tupé, sytě modré až nafialovělé, na bázi bělavé; tyčinek je 6, horní 3 tyčinky a prostřední tyčinka dolní mají nitky jen velmi krátké, 2 krajní tyčinky dolní mají nitky o něco delší, prašníky jsou žluté, čnělka je nitkovitá. Plodem je tobolka.

Poznámka: V rodu Dichorisandra je v současnosti akceptováno 52 druhů (POWO 2019), všechny pocházejí z tropů Nového světa.

Dichorisandra thyrsiflora
Dichorisandra thyrsiflora
Dichorisandra thyrsiflora
Dichorisandra thyrsiflora

Fotografováno dne 12. 9. 2019 (Rakousko, Vídeň, Schönbrunn, Palmenhaus).