Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Rozšíření: Druh jižní Afriky, vyskytuje se ve východních provinciích Jihoafrické republiky (Eastern Cape, Free State, KwaZulu-Natal, Limpopo, Mpumalanga, ale i nejvýchodnější část Western Cape), v Lesothu a Svazijsku.
Ekologie: Roste na vlhkých skalnatých a kamenitých stanovištích, ve skalních štěrbinách, na skalnatých teráskách, na březích vodních toků, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 2400 m. Kvete v době jihoafrického jara.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou plazivou, 15–45 cm dlouhou, větvenou, chlupatou, někdy i lysou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité až skoro okrouhlé, dosahují průměru až okolo 25 mm, po okraji jsou ostře zubaté. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů, stopka je až 3 cm dlouhá; kalich je 5cípý, kališní cípy jsou kopinaté, chlupaté; koruna je 2pyská, zhruba 10 mm dlouhá, bílá až bledě nafialovělá, se žlutou až oranžovou kresbou, horní pysk je jen krátký, 2laločný, dolní 3laločný, podstatně větší než horní, ostruha je štíhlá, dolů zahnutá; tyčinky jsou 4. Plodem je kulovitá tobolka.
Poznámka: Rod Diclis v současnosti čítá asi devět druhů, které se vyskytují v tropické východní i jižní Africe, rovněž na Madagaskaru.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Royal Natal National Park, soutěska řeky Tugela).