DIOCLEA GUIANENSIS Benth.

Syn.: Dioclea broadwayana Pittier, Dioclea panamensis Walp., Dioclea trujillensis Pittier
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Dioclea guianensis

Rozšíření: Neotropický druh, ve Střední Americe se vyskytuje v oblasti od jižního Mexika po Panamu, v Jižní Americe na severu kontinentu, od Kolumbie až po východní Brazílii.

Ekologie: Roste v lemech vlhkých tropických lesů, v křovinách kolem mokřin a vodních toků, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1400 m.

Dioclea guianensis

Popis: Dřevitá liána s lodyhou větvenou, jemně chlupatou. Listy jsou řapíkaté, 3četné, lístky jsou kopinaté, 7–10 cm dlouhé a 4–6 cm široké, na bázi zaokroulené, celokrajné, na vrcholu špičaté, na líci jemně chlupaté nebo lysé, na rubu obvykle chlupaté; palisty jsou trojúhelníkovité, asi 3 mm dlouhé. Květenství je štíhlé, až 60 cm dlouhé, chlupaté; listeny jsou vejčité, asi 3 mm dlouhé, většinou neopadavé; květy jsou 1,5–2 cm dlouhé, růžové až fialové; kališní trubka je 6–10 mm dlouhá, řídce přitiskle chlupatá, kališní cípy jsou až 9 mm dlouhé, kopinaté, nestejné; pavéza je okrouhlá až obvejčitá, 10–20 mm dlouhá, nehetnatá, křídla jsou obvejčitá, 10–22 mm dlouhá, člunek je podlouhlý, 10–18 mm dlouhý, na horním okraji poněkud pilovitý. Plodem je lusk až 10 cm dlouhý.

Záměny: Podobným druhem je Dioclea virgata, jehož kalich je zcela lysý, listeny jsou širší, skoro okrouhlé, opadavé a horní okraj člunku je zřetelně třásnitý.
Poznámka: Rod Dioclea zahrnuje zhruba 50 druhů, vyskytují se v tropických oblastech obou polokoulí, přičemž většinu z nich najdeme na polokouli západní.

Dioclea guianensis
Dioclea guianensis
Dioclea guianensis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, okolí Lago de Canaima).