Syn.: Collyris minor Vahl, Dischidia actephila Schltr., Dischidia aemula Schltr., Dischidia beiningiana Schltr., Dischidia copelandii Schltr., Dischidia decipiens Schltr., Dischidia dirhiza Schltr., Dischidia gaudichaudii Decne., Dischidia glabra Warb., Dischidia horsfieldiana Miq., Dischidia microphylla Schltr., Dischidia minor (Vahl) Merr., Dischidia orbicularis Decne., Dischidia rhombifolia Blume, Dischidia ridleyana Schltr., Dischidia schumanniana Schltr., Dischidia sepikana Schltr., Leptostemma truncatum Zoll. ex Miq.
Česká jména: urnovka (Koblížek 2023)
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie a severovýchodní Austrálie, jeho areál sahá od jihovýchodu Číny přes Indočínu a Malesii až po severovýchodní Queensland.
Ekologie: Roste epifyticky v mokřinách tropických deštných lesů. Na jedné z následujících fotografií jej doprovází exemplář z myrmekofilního rodu Myrmecodia – i Dischidia nummularia žije v symbióze s mravenci, ta je ostatně prokázána také u některých dalších druhů v tomto rodu. Kvete v průběhu celého roku.
Popis: Dužnatá liána s lodyhou olistěnou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, skoro okrouhlé, 7–14 mm dlouhé a 7–10 mm široké, na bázi zaokrouhlené nebo klínovité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené, s krátkou špičkou, pomoučené. Květenství je hroznovité, květy vyrůstají na stopkách 5 mm dlouhých, koruna je džbánkovitá, 3–4 mm dlouhá, bílá, cípy jsou vejčité, až 2,5 mm dlouhé. Plody jsou měchýřky, 25–40 mm dlouhé.
Využití: Urnovka penízková bývá pěstována jako okrasná rostlina rovněž v evropských domácnostech – obvykle bez doprovodu mravenců.
Poznámka: K rodu Dischidia v současnosti údajně patří 128 druhů (POWO 2024), které se vyskytují především v jihovýchodní Asii, čtyři z nich se objevují i v severní Austrálii.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Madja Boardwalk).