Syn.: Disphyma blackii Chinnock, Disphyma clavellatum (Haw.) Chinnock, Mesembryanthemum clavellatum Haw., Ruschia clavellata (Haw.) H. Jacobsen
Čeleď: Aizoaceae – kosmatcovité
Rozšíření: Nominátní poddruh Disphyma crassifolium subsp. crassifolium pochází z pobřežních oblastí jihoafrického Kapska, představovaný poddruh D. crassifolium subsp. clavellatum je australský. Jeho areál sahá od jihozápadu Západní Austrálie přes jih kontinentu až do Victorie a Nového Jižního Walesu, vyskytuje se také na Tasmánii a na ostrovech v Bassově průlivu.
Ekologie: Roste v pobřežních mokřinách a na skalnatých útesech, rovněž však na slaniskách ve vnitrozemí. Kvete ponejvíce od října do února.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, až 200 cm dlouhou, dužnatou, lysou, v uzlinách kořenující. Listy jsou vstřícné, 10–40(–70) mm dlouhé a 2–8 mm široké, obvykle leskle zelené, někdy však i nažloutlé nebo červeně naběhlé, v průřezu víceméně okrouhlé nebo nevýrazně trojhranné, na vrcholu špičaté nebo tupé. Květy vyrůstají jednotlivě na stopkách 1–8 cm dlouhých, dosahují v průměru 2–5 cm, kalich je obkonický, petalizovaná staminodia jsou 1–2 cm dlouhá, nachová, při bázi bělavá. Plodem je tobolka zhruba 1 cm dlouhá a stejně tak široká.
Využití: Slané listy této rostliny se v Austrálii konzumují čerstvé nebo nakládané jako zelenina.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 7. 11. 2023 (Austrálie, South Australia, Kangaroo Island, Stokes Bay) a 22. 11. 2023 (Victoria, The Lakes National Park).