DORYCNIUM HERBACEUM Vill. – bílojetel bylinný / ďatelinovec bylinný

Syn.: Dorycnium pentaphyllum subsp. herbaceum (Vill.) Rouy, Dorycnium sabaudum Rchb., Dorycnium intermedium Ledeb., Dorycnium diffusum Janka, Dorycnium herbaceum subsp. intermedium A. et Gr.
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Dorycnium herbaceum

Rozšíření: Od jihovýchodní Francie na západě přes Německo a Polsko na severu a jižní Itálii, Balkán a Řecko na jihu po severní pobřeží Malé Asie, Krym, Kavkaz a západní pobřeží Kaspického moře. U nás se vyskytuje především na jihovýchodní Moravě. V Čechách jsou lokality pouze ostrůvkovité a nejspíše druhotné.

Ekologie: Roste na suchých travnatých a křovinatých stráních, okrajích lesů, světlých borech, pastvinách nebo vinicích. Vyhovují mu sušší, slunná až polostinná stanoviště a zásadité půdy. Kvete od června do července.

Popis: Vytrvalá, 30–70 cm vysoká bylina. Lodyha je poléhavá až vystoupavá, chudě větvená, v dolní části dřevnatá. Listy jsou střídavé, přisedlé, dlanitě složené, pětičetné. Jednotlivé lístky jsou téměř přisedlé, obkopinaté až podlouhle obvejčité, 9–22 mm dlouhé a 3–8 mm široké, celokrajné, řídce odstále neuspořádaně chlupaté. Květy vyrůstají v 12–26květých hlávkách. Kalich je pěticípý, slabě souměrný, zvonkovitý, krátce přitiskle chlupatý, korunní lístky jsou bílé až mírně narůžovělé, pavéza je delší než křídla a člunek, křídla mají po stranách dvě kapsy. Plodem je lusk s jedním semenem.

Ohrožení a ochrana: Bílojetel bylinný je zařazen k ohroženým druhům naší květeny (C3).

Dorycnium herbaceumDorycnium herbaceum
Dorycnium herbaceumDorycnium herbaceum

Fotografováno dne 2. 7. 2006 (Slovensko, Tornaľa).