Syn.: Dracophyllum lyallii Hook. f., Epacris frondosa Gaertn., Epacris longifolia J. R. Forst. et G. Forst.
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, vyskytuje se na obou hlavních ostrovech, na Stewartově ostrově i na Novozélandských subantarktických ostrovech. Na Jižním ostrově najdeme nominátní varietu (na našich snímcích), na Severním ostrově je rozlišována varieta Dracophyllum longifolium var. septentrionale.
Ekologie: Roste v lesích a v křovinaté vegetaci, v mokřinách, ale i na útesech a skalách, v pásmu od mořského pobřeží až do alpínského stupně. Kvete od října do března.
Popis: Keř až menší strom dosahující výšky 1–12 m, s borkou šedou až černohnědou a letorosty červenohnědými. Listy jsou pochvaté, dimorfní, juvenilní vyrůstají na konci větví, jsou vzpřímené nebo odstálé, čárkovité až kopinaté, 10–25 cm dlouhé a 0,2–1 cm široké, po okraji jemně pilovité, později jsou listy čárkovité, 4–23 cm dlouhé a jen 0,1–0,4 cm široké, pilovité. Květenství je hroznovité, kratší než listy, 5–18květé, 4–5 cm dlouhé, nejprve vzpřímené, později svěšené; listeny jsou opadavé, listům podobné; květy jsou stopkaté, kališní lístky jsou kopinaté až vejčité, 2,5–7 mm dlouhé a 1,5–3 mm široké, lysé, na špičkách někdy chlupaté, po okraji brvité, koruna je bílá, korunní trubka je až 5 mm dlouhá, korunní cípy jsou vejčité, odstálé až zahnuté, až 2 mm dlouhé. Plodem je obvejcovitá tobolka, až 3,6 mm dlouhá, hnědá, lysá.
Poznámka: Z Nového Zélandu je uváděno 34 druhů tohoto velmi polymorfního rodu, všechny jsou zdejšími endemity.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 4. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Fiordland National Park).