DRACOPHYLLUM LONGIFOLIUM (J. R. et G. Forst.) R. Br. – drakolist dlouholistý

Syn.: Dracophyllum lyallii Hook. f., Epacris frondosa Gaertn., Epacris longifolia J. R. Forst. et G. Forst.
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité

Dracophyllum longifolium

Rozšíření: Endemit Nového Zélandu, vyskytuje se na obou hlavních ostrovech, na Stewartově ostrově i na Novozélandských subantarktických ostrovech. Na Jižním ostrově najdeme nominátní varietu (na našich snímcích), na Severním ostrově je rozlišována varieta Dracophyllum longifolium var. septentrionale.

Ekologie: Roste v lesích a v křovinaté vegetaci, v mokřinách, ale i na útesech a skalách, v pásmu od mořského pobřeží až do alpínského stupně. Kvete od října do března.

Dracophyllum longifolium

Popis: Keř až menší strom dosahující výšky 1–12 m, s borkou šedou až černohnědou a letorosty červenohnědými. Listy jsou pochvaté, dimorfní, juvenilní vyrůstají na konci větví, jsou vzpřímené nebo odstálé, čárkovité až kopinaté, 10–25 cm dlouhé a 0,2–1 cm široké, po okraji jemně pilovité, později jsou listy čárkovité, 4–23 cm dlouhé a jen 0,1–0,4 cm široké, pilovité. Květenství je hroznovité, kratší než listy, 5–18květé, 4–5 cm dlouhé, nejprve vzpřímené, později svěšené; listeny jsou opadavé, listům podobné; květy jsou stopkaté, kališní lístky jsou kopinaté až vejčité, 2,5–7 mm dlouhé a 1,5–3 mm široké, lysé, na špičkách někdy chlupaté, po okraji brvité, koruna je bílá, korunní trubka je až 5 mm dlouhá, korunní cípy jsou vejčité, odstálé až zahnuté, až 2 mm dlouhé. Plodem je obvejcovitá tobolka, až 3,6 mm dlouhá, hnědá, lysá.

Poznámka: Z Nového Zélandu je uváděno 34 druhů tohoto velmi polymorfního rodu, všechny jsou zdejšími endemity.

Dracophyllum longifolium
Dracophyllum longifolium
Dracophyllum longifolium
Dracophyllum longifolium

Fotografovala Věra Svobodová, dne 4. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, Fiordland National Park).