Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité
Rozšíření: Druh jižní části Střední Ameriky a severozápadu Jižní Ameriky, jehož areál se táhne od Nikaraguy přes Kostariku, Panamu a Kolumbii až po Ekvádor.
Ekologie: Roste většinou epifyticky v tropických vlhkých lesích nebo v jejich lemech, objevuje se na březích vodních toků, v křovinách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1200 m.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, někdy dokonce až opíravá liána s lodyhou zhruba 1(–5) m dlouhou, větvenou, červeně naběhlou, chlupatou, později i olysalou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, v páru mírně nestejně velké, vejčité až obvejčité, 3,6–12 cm dlouhé a 2,5–5 cm široké, poněkud kožovité, na bázi klínovité nebo až zaokrouhlené, téměř celokrajné nebo i pilovité, na vrcholu zaokrouhlené nebo i špičaté, na líci tmavě zelené, chlupaté, na rubu světleji zelené, hustě chlupaté. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů při vrcholcích větví, jsou stopkaté, slabě vonné; kalich je zelený nebo načervenalý, jeho cípy jsou listům podobné, na bázi srostlé, nestejné, široce eliptické až skoro okrouhlé, až 3 cm dlouhé, celokrajné nebo zubaté, špičaté nebo zaokrouhlené, chlupaté; koruna je 4,5–6,5 cm dlouhá, může být bělavá, narůžovělá nebo až načervenalá, uvnitř s purpurovou kresbou, vzácně je i nazelenalá, vždy chlupatá, korunní trubka se postupně rozšiřuje, ostruha je asi 5 mm dlouhá, korunní cípy jsou odstálé, široce vejčité, většinou o něco tmavší než koruna, horní a postranní jsou asi 10 mm dlouhé, skoro celokrajné, dolní je až 15 mm dlouhý, zubatý až třásnitý; tyčinky z koruny nevynikají, nitky jsou na bázi srostlé, prašníky jsou až 7 mm dlouhé, čnělka je asi 25 mm dlouhá. Plodem je červeně zbarvená dvoupouzdrá tobolka.
Poznámka: Neotropický rod Drymonia zahrnuje asi 75 druhů, které se vyskytují v oblasti od jihu Mexika až po východní Brazílii.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 7. 4. 2017 (Kostarika, Arenal).