Národní přírodní památka Dubí hora byla vyhlášená za chráněné území už v roce 1966, a to na poměrně malém území o rozloze sotva 1000 metrů čtverečních. Nachází se v katastru obce Konojedy (okres Litoměřice), v nadmořské výšce okolo 370 m, při severozápadním okraji Dubí hory (která dosahuje nadmořské výšky 463 m).
Jako pozůstatek lomové činnosti bylo ve stěně bývalého lomu odkryto malotěžbou čelo lávového proudu. Sloupce analcimického a nefelinického tefritu dosahují mocnosti až 1 metr a jsou nápadné svou příčnou odlučností – sloupce tak působí dojmem na sebe naskládaných „bochníků“. Vlivem různě pokročilého zvětrávání dochází na některých místech k jejich úplnému oddělení. Horní část sloupců je nápadně zúžená a zahnutá.
Ve vrcholových partiích Dubí hory by měl být stále v činnosti lom, kde se stále těží bloky nefelinického tefritu, které se využívají pro výrobu štípané a řezané dlažby.
V ochranném pásmu chráněného území byly nalezeny vstavač osmahlý (Neotinea ustulata) a vřeteník skalní (Drymocallis rupestris), oba druhy řazené podle červeného seznamu ke druhům kriticky ohroženým (C1).
Cesta k území je (ať už v mapě nebo v terénu) dobře značená a dobře napovídá cíl cesty: „Přírodní zajímavost“ nebo „Konojedské bochníky“. Přímo pod chráněným územím nelze přehlédnout budovy chátrajícího pozdně barokního klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie z druhé poloviny 18. století a pozdně barokní zámek z let 1739 až 1758 (původně kláštěra) v Konojedech. V nedaleké vesničce Bílý Kostelec zase stojí za shlédnutí zřícenina barokního kostela sv. Havla z roku 1733.
Fotografováno dne 7. 1. 2007.