Syn.: Argentina rupestris (L.) Lam., Drymocallis rupestris (L.) Soják, Fragaria rupestris (L.) Crantz, Potentilla fragarioides Poir.
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Potentilla rupestris
Rozšíření: Roste ve střední a jihovýchodní Evropě, na jihu zasahuje do severní Itálie a na Balkán, na západě roste ve Francii, na Pyrenejském poloostrově, ve Skotsku a v severozápadní Africe, dále roste v Bělorusku, na Kavkaze a na Krymu, v jižní Skandinávii, v Malé Asii, na Sardinii a Korsice. U nás roste vzácně, ve středních a severozápadních Čechách a na střední a jižní Moravě.
Ekologie: Roste na kamenitých stráních, v lesních lemech, na pasekách, skalkách, v pásmu pahorkatin. Kvete od května do července.
Potentilla rupestris
Popis: Vytrvalá rostlina, vysoká 20–50 cm, s přízemní růžicí listů a s přímou, odstále chlupatou lodyhou. Listy jsou lichozpeřené, se dvěma až třemi jařmy, lístky jsou zubaté, koncový lístek je řapíčkatý. Květenství je volné, složené ze 3–20 květů. Květy jsou pětičetné, kalíšek je vyvinut, jeho lístky jsou celokrajné. Bílé korunní plátky jsou delší než kališní. Čnělky jsou vřetenovité, téměř bazální, prašníky jsou s jedním prašným pouzdrem kolem celého spojidla. Plodem je nažka.
Potentilla rupestrisPotentilla rupestris
Potentilla rupestris
Ohrožení a ochrana: Druh je z hlediska ohrožení řazen do kategorie kriticky ohrožených (C1t), zákon jej chrání v kategorii ohrožených (§3). Na Slovensku je hodnocen jako potenciálně ohrožený (NT), i zde je zákonem chráněný, stejně tak v Maďarsku.
Potentilla rupestris
Fotografováno dne 29. 5. 2010 (PP Stráně Truskavenského dolu).