Syn.: Durvillaea caepaestipes (Montagne) Skottsberg, Durvillaea mastix Suhr, Durvillaea utilis Bory de Saint-Vincent, Fucus antarcticus Chamisso
Systematické zařazení: Chromista, Ochrophyta, Phaeophyceae, Fucales, Durvillaeaceae
Rozšíření: Mořská řasa s cirkumpolárním rozšířením v mořích mírného a subantarktického pásu jižní polokoule, objevuje se u břehů Jižní Ameriky, jižní Austrálie i Nového Zélandu, byla samozřejmě také zaznamenána na pobřeží mnoha menších ostrovů v uvedené oblasti (např. Falklandy, South Georgia, Gough Island, Crozet, Marion, Kergueleny, Macquarie Island, Auckland Islands aj.).
Ekologie: Vyskytuje se na exponovaných skalnatých březích, k nimž je fixována, od podkladu uvolněné stélky však dokáží po řadu měsíců překonávat i velmi značné vzdálenosti na volném moři. Na těchto svérázných transoceánských „vorech“ jsou společně s nimi přenášeny rovněž mnohé další organismy, především bezobratlí, kteří se běžně do řasy zavrtávají a pasou se na ní.
Popis: Hnědá mořská řasa s velkým rhizoidem, kterým je přichycena k povrchu pobřežních skal. Stélky jsou 5–12 m dlouhé, kauloidy větvené, fyloidy jsou v průřezu mírně přitiskle okrouhlé až ploché, kožovité, zelené až žlutohnědé, jejich struktura je voštinová. Rozmnožování je pohlavní.
Záměny: Do nedávna byl rod Durvillaea chápan jako monotypický, avšak současné výzkumy – založené mimo jiné i na molekulárních metodách – naznačují, že snad bude možné v rodu rozlišit druhů více. V roce 2012 byl například od břehů novozélandského Jižního ostrova popsán druh Durvillaea poha, který se vyznačuje stélkami značně širokými, vždy silně zploštělými, nikdy v průřezu okrouhlými, jejich barva je zároveň světlejší, podstatně více oranžová; tato řasa se zároveň objevuje spíš na stanovištích před vlnami relativně více chráněnými. Hovoří se však také o druhu Durvillaea chathamensis, který je údajně endemitem novozélandských Chathamských ostrovů, o australském druhu Durvillaea potatorum, ale i o dalších druzích.
Využití: V Jižní Americe se stélky této řasy používají k přípravě salátů a dušených pokrmů, novozélandští Maorové z nich zase vyráběli koše, tašky i šaty.
Poznámka: Jules Sébastien César Dumont d’Urville (1790–1842), na nějž odkazuje rodové jméno, byl francouzský námořní důstojník, který se podílel na průzkumu jižních moří, Austrálie, Nového Zélandu a Antarktidy.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 5. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, pobřeží u Nugget Point).