Syn.: Vogelia pendula Balf. f.
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité
Rozšíření: Endemit ostrova Sokotra v Indickém oceánu, roste především na severních svazích pohoří Haggier. Do rodu Dyerophytum patří celkem 4 druhy, z nichž jeden se vyskytuje v jižní Africe, dva na Sokotře a poslední na Arabském poloostrově a v Indii.
Ekologie: Stanovištěm jsou porosty opadavých lesů na prudkých svazích v nadmořské výšce 600–1000 m.
Popis: Keř nebo malý stromek vysoký do 4 m, s prutovitými, rozkladitými nebo konci převislými větvičkami. Listy jsou oddálené, střídavé, s křídlatým řapíkem a vejčitou čepelí, šedozelené, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené. Pětičetné květy tvoří volné latovité květenství; kalich je trubkovitý, asi 1 cm dlouhý, žebrovaný, na vrcholu hluboce rozeklaný; koruna je rovněž trubkovitá, poněkud zakřivená, 2–2,5 cm dlouhá, daleko vyčnívající z kalicha, s krátkými cípy, světle žlutá; tyčinek je 5; ze svrchního semeníku vyrůstá jediná čnělka s 2 bliznovými laloky. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu IUCN je tento druh hodnocen jako zranitelný (VU – vulnerable). Důvodem jsou především málopočetné populace.
Poznámka: Na ostrově Sokotra je rod Dyeropohytum zastoupen ještě druhem Dyerophytum socotranum, který se odlišuje přisedlými, téměř okrouhlými listy se srdčitou bází, a poněkud menšími květy.
Fotografováno dne 24. 2. 2010 (Jemen, Sokotra, severní svahy pohoří Haghier).