Syn.: Areca borbonica hort., Areca flavescens Voss, Chrysalidocarpus baronii var. littoralis Jum. et H. Perrier, Chrysalidocarpus glaucescens Waby, Chrysalidocarpus lutescens H. Wendl., Hyophorbe lutescens hort.
Čeleď: Arecaceae – arekovité
Rozšíření: Endemit ostrova Madagaskar. Rod Dypsis patří k nejvýznamnějším rodům palem na Madagaskaru, obsahuje asi 140 druhů; jen několik z nich roste mimo Madagaskar na Komorách, Zanzibaru a Pemze.
Ekologie: V domovině roste v křovinách podél vodních toků, v lesích, ale i na písečných dunách. Dospělé rostliny snášejí i krátkodobý pokles teploty k 0 °C.
Popis: V trsech rostoucí palma, dosahující výšky 6–12 m, s tenkými, rákosu podobnými kmeny, nanejvýš 15 cm v průměru; kmeny jsou kroužkované jizvami po odpadlých listech. Listy jsou zpeřené, 2–3 m dlouhé; řapík je 40–60 cm dlouhý; čepel tvoří 40–60 párů úkrojků, směřujících šikmo dopředu a vzhůru, úkrojky jsou uspořádány do otevřeného písmene V. Květenství vyrůstá pod korunou, je latovitě větvené do 3 řádů; květy jsou jednopohlavné, jeden květ samičí vždy obklopují 2 květy samčí; samčí květy mají volné kališní lístky, krátce srostlou korunu; tyčinek je 6; pistillodium je přítomno; samičí květy mají kalich i korunu volnou, 6 staminodií a gyneceum s jediným vajíčkem a trojlaločnou bliznou. Plody jsou elipsoidní, 2–2,5 cm dlouhé, žluté až červené peckovice.
Využití: Dypsis lutescens je často pěstovaná palma: díky trsnatému vzrůstu má neobvyklý vzhled, nadto je v kultuře nenáročná. Je poměrně odolná vůči poklesům teplot, takže ji lze pěstovat i v oblastech se subtropickým klimatem. Hodí se i pro pěstování v bytových podmínkách.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 8.-20. 9. 2008 (Réunion, různé lokality) a 12. a 13. 2. 2011 (Seychely, ostrov Praslin, Grand‘ Anse a Anse Volbert). Všechny rostliny pocházejí z kultury.