Syn.: Mimulus nevadensis Gandog., Mimulus primuloides Benth.
Čeleď: Phrymaceae Schauer
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od pacifického pobřeží na západě až po Idaho, Utah a New Mexico na východě.
Ekologie: Roste v podhorských a horských mokřinách a na vlhkých loukách, při březích vodních toků. Kvete od července do září.
Popis: Vytrvalá bylina vytvářející poduškovité porosty. Lodyha je přímá, až 6 cm dlouhá, lysá. Listy jsou vstřícné, nahloučené v dolní části lodyhy, přisedlé, široce eliptické až vejčité, 7–25 mm dlouhé a 3–11 mm široké, na líci lysé či chlupaté, na rubu chlupaté, se 3 žilkami. Květy vyrůstají jednotlivě na dlouhých přímých stopkách; kalich je válcovitý, 4–8 mm dlouhý, lysý, cípy jsou stejné, až 1,5 mm dlouhé; koruna je 10–20 mm dlouhá, žlutá, obvykle červeně tečkovaná, dvoupyská, trubka je poněkud roztáhlá, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný, všechny laloky jsou odstálé, mělce vykrojené. Plodem je 6–7 mm dlouhá tobolka.
Poznámka: K rodu Erythranthe je v současnosti započítáváno více než 100 druhů, které se vyskytují převážně v západní části Severní Ameriky, ale najdeme je i v Jižní Americe a Asii. Druhy rodu Erythranthe bývaly dlouho řazeny k rodu Mimulus, avšak výsledky vědeckých analýz prokázaly výraznou vyhraněnost této skupiny. Podobně byl od rodu Mimulus oddělen i rod Diplacus. Dnes se k rodu Mimulus řadí jen několik druhů z východní části Severní Ameriky a z jižní polokoule.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 30. 8. 2017 (USA, Kalifornie, Lassen Volcanic National Park, okolí Summit Lake).