Syn.: Escallonia araucana Phil., Escallonia britteniana Rendle, Escallonia fonckii Phil., Escallonia fonckii var. araucana (Phil.) Reiche, Escallonia misella Gand., Escallonia sparsiflora Phil.
Česká jména: zábluda (Presl 1846, Mareček 1996)
Čeleď: Escalloniaceae Dum. – zábludovité
Rozšíření: Roste v jižní části jihoamerického kontinentu, na jih od středního Chile a v přilehlých hraničních oblastech Argentiny, avšak až na Ohňovou zemi už nezasahuje.
Ekologie: Tvoří křovinaté porosty ve velmi vlhkém klimatu, kde prakticky stále prší a jsou jen kratší suché periody. Provází stanoviště kolem horní hranice lesa v nadmořských výškách 700–2000 m.
Popis: Stálezelený keř dorůstající výšky 1,5 m. Listy jsou střídavé, víceméně přisedlé, obvejčité, 7–38 mm dlouhé a 3–15 mm široké, na bázi klínovité, na okraji drobně pilovité, špičaté. Na koncích větviček se tvoří krátké hrozny; květy jsou krátce stopkaté, pětičetné, oboupohlavné, na bázi s mělkou češulí; kalich tvoří přitisklé až rozestálé, trojúhelníkovité, 1,5–2 mm dlouhé cípy; korunní lístky jsou volné, avšak zvonkovitě uspořádané, obvejčité, 10–15 mm dlouhé, růžové nebo bělavé, na vrcholu nazpět vyhnuté; tyčinek je 5; spodní semeník je jednopouzdrý. Plodem je 5–8 mm dlouhá tobolka s malými semeny.
Poznámka: Čeleď Escalloniaceae je tvořena asi 9 rody a 130 druhy, které rostou v jihovýchodní Asii, Austrálii a na některých ostrovech Oceánie, v Jižní a Střední Americe, jeden monotypický rod (Forgesia) roste na Réunionu. V Jižní Americe je tato čeleď dosti bohatě zastoupena právě rodem Escallonia.
Fotografoval Jindřich Houska, dne 26. 2. 2011 (Chile, NP Torres del Paine, cestou ke Campamento Serón).