NASSAUVIA MAGELLANICA J. F. Gmel.

Syn.: Nassauvia heterophylla Albov, Nassauvia purpurascens S. Moore
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Nassauvia magellanica

Rozšíření: Jihoamerický druh, roste v jižní části kontinentální Argentiny a Chile a na Ohňové zemi.

Ekologie: Kamenitá a skalnatá místa, provází stanoviště s mělkými, dosti vlhkými půdami, převážně ve vyšších polohách. Roste v nadmořských výškách (200–)350–1100 m.

Nassauvia magellanica

Popis: Vytrvalá bylina často tvořící kompaktní bochánky, vysoká 8–40 cm; stonky na bázi dřevnatí a jsou pokryté střechovitě uspořádanými zaschlými listy. Listy jsou střídavé; dolní podlouhlé až kopinaté, 15–35 mm dlouhé a 6–15 mm široké, víceméně lysé s 4–5 zuby na každé straně, na vrcholu špičaté; nejvyšší kopinaté, 10–30 mm dlouhé a 4–10 mm široké, poněkud vlnaté, celokrajné, zašpičatělé. Květenství jsou úbory tvořící hustý strboul 2–3 cm v průměru; 5 vnějších zákrovních listenů je kopinatých, 9–11 mm dlouhých, hrotitých, vnitřní jsou kratší, čárkovité; všechny květy v úboru jsou stejné, oboupohlavné, bílé, vonící po vanilce nebo čokoládě, korunní trubka je 3–4,5 mm dlouhá, vnější pysk je 3–4,5 mm dlouhý, trojzubý, vnitřní je kratší, dvouklaný. Nažka je 3,5–4,5 mm dlouhá, žebrovaná, lysá, chmýr tvoří 4–5 opadavých čárkovitých šupin.

Poznámka: Rod Nassauvia patří do příbuzenstva pcháčů a chrp a náleží do něj téměř 40 druhů rozšířených v Jižní Americe od Bolívie po nejjižnější cíp kontinentu, včetně některých ostrovů.

Nassauvia magellanica
Nassauvia magellanica

Fotografoval Jindřich Houska, dne 19. 2. 2011 (Argentina, Ohňová země, Cañadón de la Oveja).